تمایل به نوشیدن الکل بسیار زودتر از آنی شکل گرفته که تاکنون حدس زده می‌شد. نتایج تحقیقات پژوهشگران می گوید  در عصر حجر حدود ۹ هزار سال پیش ساکنین دهی در چین نوعی نوشیدنی با ۱۰ درصد الکل درست می‌کردند. این نوشیدنی که به انگلیسی به آن مید (Mead) و در آلمانی مت (Met) می‌گویند، عمدتا از عسل و آب درست می‌شود. در آلمانی اصطلاح دیگری هم به کار می‌رود که ترجمه آن “شراب عسل” می‌شود.

بقیه در ادامه مطلب

ادامه مطلب
تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 54 دقیقه و 21 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات
مولف این مقاله خانم مریم باقرنژاد است كه تحصیلات پزشكی را در دانشگاه پزشكی پاریس تمام كرده و موفق به دریافت دیپلم تخصصی «تغذیه و رژیم» از دانشگاه پزشكی پاریس شده و از سال ۱۳۸۱ مسئول قسمت بیماران و بستری روز در حاشیه پاریس و همچنین پزشك «مراجع» شهرداری كلامارت در حومه پاریس است.
آن چه در پی می آید مقاله ای است كه وی در ارتباط با فیتواسترول ها نوشته و در اختیار همشهری قرار داده است.
آیا مشكل كلسترول خون را می شود با مصرف كره و دیگر لبنیات حل كرد؟
فیتواسترول ها و دیگر تركیبات آنها، موادی هستند كه به طور طبیعی در گیاهان وجود دارند. این ها تركیباتی مشابه كلسترولند، كه می توانند در جذب كلسترول اختلال ایجاد كنند و میزان كلسترول خون (L.D.L) را كاهش دهند.
بین سال های ۱۹۷۶-۱۹۵۲ بیش از ۱۰۰ مقاله در این مورد به چاپ رسید كه طی آن بر روی ۱۸۰۰ بیمار با مشكلات كلسترول آزمایش شده و این مقالات اثر كاهش كلسترول خون را به وسیله این فیتواسترول ها نشان دادند. در سال ۱۹۷۰ تحقیقات بیشتری بر روی میزان لازم این مواد انجام شد. نتیجه گیری این تحقیقات نشان داد كه ۵/۱ تا ۳ گرم از این فیتواسترول ها می تواند بین ۱۰ تا ۲۰% كلسترول خون را كاهش دهد.
از سال های ۱۹۸۰ متوجه شدند كه تركیب هیدروژنه یعنی فیتواستانلها باعث اختلال بیشتری در جذب كلسترول شده و برای كاهش كلسترول بد خون بهتر است.
سال ۱۹۹۵ مارگارینی اشباع شده از فیتواسترول ها و
فیتواستانلها در اروپا و چند كشور دیگر به بازار آمد كه استفاده ۲۰ گرم روزانه از آن به مدت ۲۱ روز باعث كاهش ۱۰ تا ۱۴% كلسترول بد خون می شود و در میزان كلسترول خوب (H.D.L) و میزان تری گلیسرید تغییری ایجاد نمی كند.
در حال حاضر به صورت  آزاد تقریباً در تمام فروشگاه های مواد غذایی كشورهای اروپایی و چند كشور دیگر «مارگارین، شیر، ماست، پنیر و...» اشباع شده از فیتواسترول ها و فیتواستانلها وجود دارند.
سازمان علوم غذایی اتحادیه اروپا (S.C.F) این مواد را بدون ضرر برای انسان شناخته، ولی به علت اثر منفی آن بر روی بعضی از ویتامین ها (ویتامین A و ویتامین E) توصیه می كند كه بیشتر از ۳ گرم در روز از این مواد استفاده نشود (كاهش میزان این ویتامین ها به وسیله فیتواسترول ها بسیار ناچیز است).
باید توجه داشت كه كاهش زیاد كلسترول خود برای بدن مضر است، چرا كه كلسترول یك ماده بسیار لازم برای تركیبات سلولهاست و به همین علت بانوان باردار و شیرده و همچنین كودكان نباید از مواد اشباع شده از فیتواسترول ها و فیتواستانلها استفاده كنند. در سنین بالا هم كاهش بیش از حد كلسترول خون نشانه سوء تغذیه و در نتیجه یكی از عوامل كاهش طول عمر است.
پزشك معالج می تواند با در نظر گرفتن دیگر عوامل ریسك ناراحتی های قلبی و عروقی از جمله دیابت، سیگار، بیماری های ارثی و... حد میزان كلسترول بد (L.D.L) خون را مشخص كند و اگر لازم باشد با رژیم غذایی كم چربی، دارو و استفاده از مواد اشباع شده از فیتواسترول ها یا فیتواستانلها، كلسترول بد خون را كاهش دهد.
تحقیقاتی كه راجع به فیتواسترول ها تا به امروز انجام شده، مانند هزاران تحقیقات دیگر در ارتباط با تأثیر تغذیه سالم بر روی جلوگیری از امراض مختلف قلبی عروقی، سرطان ها،... ما را به یك نتیجه می رساند كه بهترین رژیم غذایی،مصرف سبزیجات، گیاهخواری همراه با مصرف كمتر گوشت قرمز و بیشتر گوشت سفید به ویژه ماهی می باشد.
فیتواسترول ها به مقدار مختلف در گیاهان وجود دارند:
روغن ها
۱۰۰ گرم روغن ذرت ۱۳۶۰ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۱۰۰ گرم روغن كنجد ۱۲۱۰ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۱۰۰ گرم روغن آفتابگردان ۴۱۰ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۱۰۰ گرم روغن انگور ۳۵۰ میلی گرم فیتواسترول
۱۰۰ گرم روغن زیتون ۳۱۰ میلی گرم فیتواسترول دارد.
دانه ها و گردوها
۱۰۰ گرم دانه كنجد ۵۹۷ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۱۰۰ گرم دانه آفتابگردان ۴۵۰ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۱۰۰ گرم بادام خشك ۱۲۵ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۱۰۰ گرم بادام هندی ۱۳۵ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۱۰۰ گرم گردوی خشك ۱۸۶ میلی گرم فیتواسترول دارد.
میوه جات و سبزیجات
۲/۱ استكان كاهو ۱۱ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۲/۱ استكان گل كلم ۹ میلی گرم فیتواسترول دارد.
۲/۱ استكان گوجه فرنگی ۷ میلی گرم فیتواسترول دارد.
نصف گریپ فروت ۲۰ میلی گرم فیتواسترول دارد


تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 49 دقیقه و 36 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات

چکیده

بحث اسهال در شیرخواران و اطفال بسیار پیچیده میباشد كه برای بصورت خلاصه به نكات مهم ان اشاره میشود .

بنا بر یك اصل در مورد اجابت مزاج شیرخواران از سه بار دفع مدفوع در یك روز تا روزی سه بار طبیعی محسوب میگردد .

بطور كلی در درمان اسهال مهمترین نكته تامین اب و الكترولیتهای بدن میباشد و تا وقتی كه مطمئن به وجود عامل عفونی در اسهال نباشیم به هیچ وجه نیاز به استفاده از انتی بیوتیك نمیباشد.

در بررسی كودك مبتلا به اسهال ابتدا باید در مورد كاهش حجم مایعات بدن كودك مطمئن  شویم برای این كار باید مناطقی مانند مخاط داخل دهان را بررسی كنیم اگر دهان كودك خیس و پراب بود هنوزحجم مایعات بدن در حد قابل قبول است .

مورد بعدی گود رفتن چشم بیمار است كه در صورت وجود این حالت نشاندهنده كم ابی شدید كودك میباشد و همچنین مسئله بعدی قوام پوست كودك است كه در صورت كم ابی شدید پوستی كه با دست جمع شود به راحتی به حالت اول باز نمیگردد كه اینهم نشاندهنده كم ابی بدن كودك است

 مهمترین نكته در كودك مبتلا به اسهال وجود و حجم ادرار كودك میباشد اگر كودك ادرار نداشته باشد و یا حجم ادرار شدیدا كم شده باشد نشان دهنده كمبود شدید مایعات است و نیازمند درمان پزشكی و مراجعه صددرصد به پزشك را دارد .

 

توجه :‌ در شیرخواران مبتلا به اسهال به هیچ وجه نباید شیر مادر قطع شود بلكه باید جهت جبران مایع از دست رفته تا حد ممكن دفعات تغذیه با شیر را افزایش داد.

 

بسیاری از شیرخواران در هنگام دندان در اوردن دچار اسهال میشوند كه بعضی از مادران انرا ناشی از دندان میدانند در حالی كه دلیل علمی برای این مطلب وجود ندارد و تنها موردی كه میتواند در این مورد دخیل باشد به دهان بردن هر چیز از جانب كودك در این سن میباشد كه میتواند به علت الوده بودن باعث اسهال هم بشود .

درمان

 همانطور كه گفته شد مهمترین نكته در درمان اسهال تامین مایعات و املاح بدن ( كه در اثر اسهال كاهش یافته است) میباشد

 

اولین و شاید مهمترین دارو كه استفاده بسیار راحتی دارد او –آر- اس(ors ) میباشد   

در مورد نحوه استفاده از این محلول مسائل زیادی برای مادران محترم وجود دارد . بطور كلی محلول او-ار-اس دستور العمل مشخص و واضحی دارد . یك بسته پودر را باید در یك لیتر اب ‌‌‌‌‌‌‌(معادل سه تا چهار لیوان اب بسته به اندازه لیوان ) بطور كامل حل كرد و در مدت بیست و چهار ساعت ( بسته به حجم اب از دست رفته ) انرا مصرف نمود .

 

مسئله مهم در ساختن او-ار-اس اینست كه محلول تهیه شده را نباید با با چیز دیگری مخلوط كرد .محلول او- ار- اس به علت مخلوط بودن شكر و نمك خوش طعم نمیباشد ولی باید با همین طعم مصرف شود و ماده دیگری با آن مخلوط نشود .

 

 

مادران محترم میتوانند در مواقع لزوم محلول فوق را با مخلوط كردن دو قاشق مربا خوری نمك و یك قاشق مربا خوری شكر در یك لیتر اب ( البته فقط در مواقع اورژانس چرا كه محلول او-ار-اس در تمامی داروخانه ها موجود است و برای تهیه ان نیازی به نسخه پزشك نمیباشد ) تهیه نمایند .

مصرف داروهای دیگر مانند انتی بیوتیكها با توجه به تنوع علت اسهال و تخصصی بودن ان بهیچ وجه بدون مراجعه به پزشك توصیه نمیگردد.

 

در خاتمه اگر بخواهیم بطور خلاصه در مورد اسهال جمع بندی داشته باشیم اینست كه هنگامی كودكمان مبتلا به اسهال است شدیدا مراقب كاهش حجم مایعات بدن وی باشیم ( خیس بودن دهان . چروكیده نبودن پوست – گود نرفتن چشم) و در صورت عدم شرایط فوق همراه با شروع محلول او-ار-اس به پزشك مراجعه كنیم .

نكات پرستاری

مدفوع نوزاد و شیرخوار قوام شل داشته كه علت آن عبور سریع غذا از سیستم گوارشی می باشد . همزمان با تكامل سیستم گوارش ، مدفوع نیز تدریجا ظاهری مثل فرد بالغ پیدا می كند

نوزادان اكثرا چربیهای موجود درشیر انسان را جذب می كنند ولی در جذب چربی مربوط به شیر گاو دچار اشكال می شوند .

اسهال با آبكی بودن یا افزایش تعداد دفعات مدفوع نسبت به مدفوع طبیعی مشخص می شود . مدفوع در شیرخوارانی كه از پستان مادر تعذیه می شوند ممكن است چند بار در روز باشد در حالیكه تعذیه با شیرخشك سبب می شود روزانه و یا دو روز یكبار اجابت مزاج داشته باشند . پس دغعات اجابت مزاج با توجه به نوع تعذیه شیرخوار متفاوت است 

 

عوامل ایجاد كننده اسهال

 

غذا :‌تركیب نامناسب شیر یا شیوه تغذیه ، تغذیه بیش از حد

عفونتها سیستم گوارشی :  كبوتر خانگی یا مرغ ممكن است منشاء عفونتهای سالمونلائی خانه را فراهم سازد به این دلیل كودكان پس از دست زدن به این پرندگان باید دستهای خود را حتما بشویند .

عفونتهای غیر گوارشی :‌مثل عفونت سیستم تنفسی یا اداری یا گوش میانی

مصرف آنتی بیوتیكها : چون باكتریهای طبیعی روده را تغییر می دهند

تنش عاطفی : خستگی زیاد یا هیجان

حساسیتهای غذائی

یكسری بیماریهای : مثل سوء جذب (‌سلیاك ) یا عیوب روده

 

به مسائل زیر حتما توجه كنید .

1 . وجود خون در مدفوع

2. وجود تب و دل درد

3. كاهش هوشیاری

 

برگرفته از سایت کودکان دات او آر جیتاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 48 دقیقه و 42 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات

چکیده

 

در این حالت كودك به علت دیدن خوابهای ترسناك از خواب بیدار می شود و اغلب بخشی از خوابی كه موجب ترس وی شده و یا تمامی آن را به یاد می آورد.                                  

در این زمان كودك اكثرا در رختخواب خود می نشیند و فریاد می كشد و یا گریه می كند  و یا به طرف اتاق خواب و تخت والدین می آید و از آنها تقاضای كمك می كند.                        

گاهی هم ممكن است كودك دچار وحشت شبانه در خواب شود و با صدای بلند در خواب داد بكشد و گریه كند اما از خواب بیدار نشود.                                                                  

علل و موجبات اصلی كابوسها ممكن است بر اثر رویدادها و مسائل ترسناكی باشد كه كودك در طی روز در تلویزیون می بیند یا در داستانها و كتابها می خواند و یا اطرافیان تعریف می كنند و یا اصولا مسئله ای باشد كه كودك خود شخصا با آن رو به رو است مانند: دعواها، مشكلات احساسی و در بچه های بزرگتر مشكلات در مدرسه و شاید سختی تكالیف درسی و غیره   

همچنین كابوسهای كودك می تواند تاثیراتی از اعمال روزانه باشد، یك روز فشرده و سخت می تواند باعث كابوس هنگام خواب شود .  البته خوابهای وحشتناك می تواند از تخیل كودك هم شكل بگیرد بدون اینكه معنای خاصی داشته باشد .

در بچه های كوچك این خوابها قسمتی از رشد آنهاست و وقتی از خواب می پرند بلافاصله به خواب می روند و در فردا آن روز چیزی به یاد نمی آورند. 

 هر كابوسی به این معنی نیست كه مسئله ای وجود دارد .                                          

در كودكان تب، مریضی، زیاد یا دیر خوردن غذا می تواند نقش مهمی در كابوس داشته باشد.  

 نحوه بر خورد والدین هنگام دیدن خوابهای وحشتناك به این گونه است كه:    

هنگامی كه كودكی در دل شب فریاد كشید، بی آن كه از خواب بیدار شود ، باید او را نوازش كرد و آرام در گوشش لالایی  نجوا كرد و در این هنگام نباید كودك را حتی الامكان از خواب بیدار كرد. 

   اما زمانی كه كودكتان از صدای فریاد خودش بیدار شد ، همچنان وحشت زده و ترسیده است او را در آغوش بگیرید و یك لیوان آب به او بدهید و او را نوازش كنید و با صدای آهسته برایش تعریف كنید كه این فقط یك خواب بود و گذشت ، آنچه كه دیدی همه در خواب بود.   

 حتی اگر كودك معنی واژه رویا (خواب) را هنوز یاد نگرفته باشد ، طنین آرام بخش صدایتان او را تسكین خواهد داد و به او خواهد فهماند كه آنچه كه دیده واقعیت نداشته است ، و اگر كودك باز هم بی قراری كرد می توان چراغ را روشن كرد و گفت بیا به دنبال آن چیزی كه می ترسی بگردیم و یا به او بگوییم چراغ را برایت روشن می گذارم.

 البته امكان دارد كه در بعضی موارد، صحنه های از آن كابوس وحشتناك در ذهنش دوباره تكرار شود و از ترس اینكه دوباره آن منظره های وحشتناك را ببیند از رفتن به رختخواب امتناع ورزد، توصیه ای كه در این زمان وجود دارد این است كه موضوع خوابی را كه كودك عنوان می كند را به شكل دیگری به پایان برسانیم  به این شكل كه مثلا اگر خواب اژدها را دید به او بگوییم كه در انتها تو شمشیری داشتی و اژدها را كشتی.                                           

سعی كنید وقتی كودك خواب ترسناك می بیند و به طرف تخت شما می آید او را به تخت خودش باز گردانید چون بعدا خیلی مشكل است كه شب های بعد در اتاق خودش به خواب   رود و سعی كنید پیش كودك تا به خواب رفتن وی بمانید و بعد اتاق او را ترك كنید.

 هنگامی كه احساس می كنید دیدن كابوس در كودكتان به علت این است كه ذهنش مشغول مسئله ای است باید دقت كنید كه چه چیزی در زندگی كودك تغییر یافته است.    

 

البته باید از خود كودك كمك گرفت و یك سئوال باز و دقیق پرسید مثلا دیشب چه خوابی دیده بودی؟ یا دقیقا از چه چیزی می ترسی؟  و بگذاریم خودش تعریف كند و سعی كنیم بین صحبتهایش حرف نزنیم با دقت  گوش كنیم زیرا كودك با این عمل ما احساس خواهد كرد كه وی را درك می كنیم.                           

البته در كودكانی كه كوچكتر هستند نباید انتظار داشته باشیم كه خوابشان را واضح بتوانند بیان كنند زیرا كودكان در سنین پائین نمی توانند دقیقا خوابی را كه دیده اند به روشنی برای دیگران تعریف كنند و فقط ممكن است یك لغت بگویند مثل: زن بد جنس یا سگ بزرگ.        

در این صورت باید به آنها گفت كه در واقعیت و در اتاق او چیزی وجود ندارد و می توان به همراه كودك همه جای خانه را جستجو كرد. 

پیشگیری

  شبها سعی كنید همیشه یك چراغ خواب در اتاق كودك روشن باشد و در تاریكی قبل از اینكه كودك به خواب رود به وسایل در اتاق كودك نگاه كنید كه بد نمانده باشد مثلا سایه یك صندلی ممكن است برای كودك ایجاد ترس كند.  و یا می توان یك عروسك به كودك داد و یا در اتاق او آویزان   كرد و به او بگویید كه این عروسك جلوی خوابهای بد را می گیرد.

  سعی كنیم كودكان قبل از به خواب رفتن فیلمهای خشن و ترسناك نبینند و یا بازیهای خشن و هیجان انگیز انجام ندهند ، سعی كنید قبل از به خواب رفتن كودك برایش قصه بخوانید(البته نه قصه های هیجان انگیز) و یا یك مسئله كه برای كودك جالب است برایش تعریف كنید و به او بگویید :امیدوارم امشب در موردش خواب ببینی.                                                    

شما می توانید یك موقعیت روحی خوب و آرامش قبل از خواب، برای كودكتان ایجاد كنید.

برگرفته از سایت کودکان دات او آر جی


تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 45 دقیقه و 40 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات
 
الكلیسم‌ عبارت‌ است‌ از وابستگی‌ فیزیولوژیك‌ (جسمانی‌) و روانی‌ به‌ الكل‌، كه‌ موجب‌ بروز بیماری‌های‌ مزمن‌ و بروز مشكل‌ در روابط‌ ‏بین‌ فردی‌ و مشكلات‌ خانوادگی‌ و كاری‌ می‌شود. ‏
علایم‌ شایع‌ ‏
مراحل‌ اولیه‌ :كم‌ بودن‌ تحمل‌ نسبت‌ به‌ بروز اضطراب‌ -نیاز به‌ الكل‌ در آغاز روز، یا در زمان‌های‌ استرس‌ - بی‌خوابی‌؛ كابوس‌ ‏
بروز یك‌ حالت‌ ناخوشایند و سردرد صبح‌ روز بعد از مصرف‌ زیاد الكل‌ و نیز بیشتر شدن‌ موارد غیبت‌ و حاضر نشدن‌ سركار ‏
مشغولیت‌ ذهنی‌ زیاد برای‌ تهیه‌ الكل‌ و پنهان‌ كردن‌ نوشیدنی‌ الكلی‌ از خانواده‌ و دوستان‌ - احساس‌ گناه‌ یا آزردگی‌ و تحریك‌پذیری‌ ‏وقتی‌ كه‌ دیگران‌ می‌گویند كه‌ وی‌ الكل‌ مصرف‌ می‌كند. مراحل‌ پیشرفته‌ .از هوش‌ رفتن‌های‌ كوتاه‌ مدت‌ به‌ دفعات‌؛ كاهش‌ حافظه‌ ‏
بروز یك‌ حالت‌ هذیانی‌ همراه‌ با لرزش‌ (علایم‌ در این‌ حالت‌ عبارتند از لرزش‌، توهمات‌، گیجی‌، عروق‌ ریزش‌، تندشدن‌ ضربان‌ قلب‌). ‏این‌ حالت‌ اغلب‌ در اثر نرسیدن‌ الكل‌ رخ‌ می‌داد. بیماری‌ كبدی‌ (پوست‌ یا چشم‌ها زرد می‌شوند) ‏
اختلال‌ رشته‌های‌ عصبی‌ دست‌ و پا و نیز دستگاه‌ عصبی‌ (كرخت‌ شدن‌ و سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ در دست‌ها و پاها، كاهش‌ علاقه‌ و توانایی‌ ‏جنسی‌، گیجی‌، كُما) ‏
‏    علل‌ ‏
هنوز به‌ طور كامل‌ مشخص‌ نشده‌اند، اما موارد زیر را می‌توان‌ ذكر كرد: ‏
عوامل‌ شخصیتی‌، به‌ خصوص‌ وابسته‌ بودن‌، عصبانیت‌، جنون‌ و سرخوشی‌، افسردگی‌ یا در خود فرورفتن‌ ‏
تأثیرات‌ خانوادگی‌، به‌ خصوص‌ الكلی‌ بودن‌ والدین‌ یا طلاق‌ آنها ‏
عوامل‌ ارثی‌ ‏
فشار اجتماعی‌ یا فرهنگی‌ برای‌ نوشیدن‌ الكل‌ ‏
اختلالات‌ شیمیایی‌ در بدن‌ (شاید) ‏
‏    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر ‏
عوامل‌ فرهنگی‌. در برخی‌ از گروه‌های‌ قومی‌ میزان‌ الكلیسم‌ بالا است‌ كه‌ ممكن‌ است‌ به‌ دلایل‌ اجتماعی‌ یا زیست‌شناختی‌ باشد. ‏
استفاده‌ از مواد مخدر تفریحی‌ ‏
بروز بحران‌ در زندگی‌، مثلاً بی‌كاری‌، نقل‌ مكان‌ مداوم‌، یا از دست‌ دادن‌ دوستان‌ یا خانواده‌ ‏
عوامل‌ محیطی‌ مثل‌ در دسترس‌ بودن‌، مناسب‌ بودن‌ قیمت‌، و پذیرش‌ اجتماعی‌ الكل‌ در گروه‌ فرهنگی‌، كاری‌ یا اجتماعی‌ كه‌ فرد ‏بدان‌ تعلق‌ دارد. ‏
‏    پیشگیری‌ ‏
اگر احیاناً الكل‌ مصرف‌ می‌كنید، سعی‌ كنید مصرف‌ آن‌ را قطع‌ كنید. در این‌ حالت‌ خود را به‌ عنوان‌ یك‌ فرد نمونه‌ سالم‌ به‌ دیگران‌ ‏معرفی‌ خواهید كرد. به‌ تدریج‌ محدودیت‌هایی‌ برای‌ مصرف‌ در نظر بگیرید، سعی‌ كنید به‌ تدریج‌ كمتر بنوشید، تا كاملاً آن‌ را قطع‌ ‏كنید. در صورت‌ الكلی‌ شدن‌ همسر، دوست‌، یا همكار خود، به‌ وی‌ كمك‌ كنید تا مشكل‌ خود را بپذیرد و درخواست‌ كمك‌ كند. ‏
‏    عواقب‌ مورد انتظار ‏
با اجتناب‌ از الكل‌ یا موادمخدر، مست‌ یا معتاد نبودن‌ را تجربه‌ خواهید كرد. این‌ تغییر مثبت‌ در شیوه‌ زندگی‌ چندان‌ آسان‌ به‌ دست‌ ‏نمی‌آید و بازگشت‌ به‌ عادت‌ بد قدیمی‌ به‌ دفعات‌ رخ‌ خواهد داد. اما اگر مصممم‌ باشید، می‌توانید الكل‌ را به‌ كلی‌ ترك‌ كنید. ‏
‏    عوارض‌ احتمالی‌ ‏
بیماری‌ مزمن‌ و پیش‌ رونده‌ كبدی‌ . زخم‌ معده‌ همراه‌ با خونریزی‌؛ التهاب‌ معده‌ .التهاب‌ رشته‌های‌ عصبی‌، لرزش‌، حملات‌ صرعی‌ و ‏اختلال‌ مغزی‌، زمین‌ خوردن‌ در خانه‌ .التهاب‌ لوزالعمده‌ .التهاب‌ قلب‌ .‏
آسیب‌ ذهنی‌ و جسمانی‌ به‌ جنین‌، در صورتی‌ كه‌ مادر به‌ هنگام‌ بارداری‌ الكل‌ بنوشد. ‏
اعضای‌ خانواده‌ افراد الكلی‌ ممكن‌ است‌ دچار مشكلات‌ روانی‌ شوند. این‌ مشكلات‌ احتیاج‌ به‌ درمان‌ دارند. ‏
‏    درمان‌ ‏
‏  اصول‌ كلی‌ ‏
درمان‌ شامل‌ اقدامات‌ كوتاه‌مدت‌ برای‌ متوقف‌ كردن‌ نوشیدن‌ الكل‌ و كمك‌ بلندمدت‌ برای‌ رفع‌ مشكلاتی‌ است‌ كه‌ باعث‌ الكلی‌ شدن‌ ‏فرد شده‌اند. ‏
ممكن‌ است‌ نیاز به‌ سم‌زدایی‌ وجود داشته‌ باشد. سم‌زدایی‌ عبارت‌ است‌ از مراقبت‌ پزشكی‌ در زمانی‌ كه‌ فرد نوشیدن‌ الكل‌ را متوقف‌ ‏كرده‌ و نتیجتاً دچار علایم‌ محرومیت‌ از الكل‌ شده‌ است‌، تا به‌ این‌ ترتیب‌ فرد بتواند این‌ مرحله‌ را بدون‌ مشكل‌ پشت‌ سر بگذارد. ‏
گاهی‌ اوقات‌ نیاز به‌ بستری‌ شدن‌ در یك‌ مركز تخصصی‌ وجود دارد. ‏
به‌ قرار ملاقات‌ خود با پزشك‌ و مشاور پایبند باشید. ‏
به‌ ارزیابی‌ مجدد نحوه‌ زندگی‌، دوستان‌، كار، و خانواده‌ خود بپردازید و در این‌ ارزیابی‌، عواملی‌ كه‌ باعث‌ تشویق‌ به‌ نوشیدن‌ الكل‌ ‏می‌شوند را شناسایی‌ و تغییر دهید. ‏
داروها ‏
دی‌ سولفیرام‌. با مصرف‌ این‌ دارو، فرد به‌ هنگام‌ نوشیدن‌ الكل‌ دچار علایم‌ جسمانی‌ ناخوشایندی‌ می‌شود كه‌ وی‌ را از نوشیدن‌ الكل‌ ‏بیزار می‌كند. نالتِرِكسون‌ نیز دارویی‌ است‌ كه‌ لذت‌ نوشیدن‌ الكل‌ را كاهش‌ می‌دهد. ‏
داروهایی‌ كه‌ برای‌ كنترل‌ علایم‌ محرومیت‌ از الكل‌ مصرف‌ می‌شوند عبارتند از بنزودیازپین‌ها، آرام‌بخش‌ها، داروهای‌ ضد ‏روان‌پریشی‌، و داروهای‌ ضدصرع‌ (در صورت‌ بروز حمله‌ صرعی‌) ‏
‏ فعالیت‌ ‏
هرگز وقتی‌ الكل‌ نوشیده‌اند رانندگی‌ نكنید. ‏
‏ رژیم‌ غذایی‌ ‏
رژیم‌ غذایی‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید. امكان‌ دارد توصیه‌ شود كه‌ مكمل‌های‌ ویتامین‌ مصرف‌ نمایید. ‏
‏    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید ‏
اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ الكلی‌ هستید‏


تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 44 دقیقه و 26 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات
سوءمصرف‌ و اعتیاد به‌ مواد مخدر‏
substance abuse addiction
‏  شرح بیماری  ‏
سوءمصرف‌ و اعتیاد به‌ مواد عبارت‌ است‌ از دل‌مشغولی‌ با مواد روان‌گردان‌ (داروها، الكل‌، غذا) به‌ طوری‌ كه‌ فرد قادر به‌ كنترل‌ ‏خود نباشد و تكانشی‌ برای‌ ادامه‌ آنها، علی‌رغم‌ عواقب‌ مضر فردی‌ و اجتماعی‌، وجود داشته‌ باشد. ‏
‏    علایم‌ شایع‌ ‏
به‌ ماده‌ مورد سوء مصرف‌ بستگی‌ دارد. بیشتر آنها این‌ علایم‌ را ایجاد می‌كنند: ‏
خلق‌ مطبوع‌ گذرا ‏
آسودگی‌ از اضطراب‌ ‏
احساس‌ كاذب‌ اعتماد به‌ نفس‌ ‏
توهمات‌ بینایی‌ و شنوایی‌ ‏
تغییر سطح‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری (یا بی‌حالی‌ و خماری‌ یا آشفتگی‌) ‏
علایم‌ نامطبوع‌ یا دردناك‌ در هنگام‌ كنار گذاشتن‌ ماده‌ مورد سوء مصرف‌ ‏
‏   علل‌ ‏
مواد مورد سوء مصرف‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ اعتیاد یا وابستگی‌ گردند. شایع‌ترین‌ مواد مورد سوء مصرف‌ عبارتند از: ‏
نیكوتین‌  -الكل‌ - ماری‌جوانا ‏
آمفتامین‌ها، باربیتورات‌ها، كوكائین‌ ‏
مخدرها شامل‌ كدئین‌، هروئین‌، متادون‌، مورفین‌ و تریاك‌ ‏
داروهای‌ توهم‌زا شامل‌ پی‌سی‌پی‌ «گرد فرشته‌»، مزكالین‌ و ال‌اس‌دی‌ ‏
مواد فرار مثل‌ چسب‌، حلال‌ها و رنگ‌های‌ استنشاقی‌ ‏
‏   عوامل تشدید كننده بیماری اعتیاد  ‏
بیماری‌ نیازمند تجویز مسكن‌ها یا آرام‌بخش‌ها ‏
سابقه‌ خانوادگی‌ سوء مصرف‌ دارو ‏
عوامل‌ ژنتیك‌، برخی‌ افراد ممكن‌ است‌ بیشتر به‌ اعتیاد مستعد باشند. ‏
سوء مصرف‌ الكل‌ ‏
خستگی‌ یا كار بیش‌ از حد ‏
فقر ‏
مشكلات‌ روانی‌ شامل‌ افسردگی‌، وابستگی‌ یا اعتماد به‌ نفس‌ پایین‌ ‏
‏    پیشگیری‌ ‏
با افرادی‌ كه‌ داروها را مورد استفاده‌ یا سوء مصرف‌ قرار می‌دهند، معاشرت‌ نكنید. ‏
قبل‌ از این‌ كه‌ مشكلات‌ مربوط‌ به‌ سلامت‌ ذهنی‌ مثل‌ افسردگی‌ یا اضطراب‌ مزمن‌، منجر به‌ ایجاد مشكلات‌ در ارتباط‌ با داروها گردند، ‏برای‌ حل‌ آنها درخواست‌ مشاوره‌ كنید. ‏
به‌ علایق‌ سالم‌ و فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ اوقات‌ فراغت‌ بپردازید. ‏
پس‌ از جراحی‌، بیماری‌ یا آسیب‌، هرچه‌ زودتر مصرف‌ مسكن‌ها یا آرام‌بخش‌های‌ تجویز شده‌ را متوقف‌ كنید. بیش‌ از مقدار نیاز ‏مصرف‌ نكنید. ‏
‏    عواقب‌ مورد انتظار ‏
با انگیزش‌ قوی‌، مراقبت‌ پزشكی‌ مناسب‌ و حمایت‌ از جانب‌ خانواده‌ و دوستان‌ قابل‌ علاج‌ است‌. ‏
‏   عوارض‌ احتمالی‌ ‏
بیماری‌های‌ آمیزشی‌ در معتادانی‌ كه‌ از سرنگ‌ مشترك‌ استفاده‌ می‌كنند یا هنگامی‌ كه‌ تحت‌ تأثیر داروها هستند، رفتار جنسی‌ ‏بی‌محابا دارند. ‏
عفونت‌های‌ شدیدمثل‌ آندوكاردیت‌، هپاتیت‌ با مسمومیت‌ خونی‌ به‌ خاطر تزریق‌ داخل‌ وریدی‌ با استفاده‌ از سرنگ‌های‌ غیراستریل‌ ‏
سوء تغذیه‌ ‏
آسیب‌ تصادفی‌ به‌ خود یا دیگران‌ در حالتی‌ كه‌ تحت‌ تأثیر داروها قرار دارد. ‏
از دست‌ دادن‌ شغل‌ یا خانواده‌ ‏
مرگ‌ ناشی‌ از مصرف‌ بیش‌ از حد ‏
‏    درمان‌ ‏
‏ اصول‌ كلی‌ ‏
قبول‌ كنید كه‌ مشكلی‌ دارید. ‏
درخواست‌ كمك‌ از افراد صلاحیت‌دار و متخصص‌ كنید. ‏
با خانواده‌ و دوستان‌ خوب‌ خود، راحت‌ و صادق‌ باشید و از آنها كمك‌ بخواهید. از دوستانی‌ كه‌ شما را تشویق‌ به‌ از سر گرفتن‌ عادتتان‌ ‏می‌كنند، دوری‌ كنید. ‏
به‌ گروه‌ها و انجمن‌های‌ حمایتی‌ ملحق‌ شوید. ‏
‏    داروها ‏
پزشك‌ شما ممكن‌ است‌ داروهای‌ زیر را تجویز كند: ‏
دی‌سولفیرام‌ (ضد سوء مصرف‌) برای‌ الكلیسم‌. این‌ دارو در هنگام‌ مصرف‌ الكل‌، ناخوشی‌ شدیدی‌ ایجاد می‌كند. ‏
نالتركسان‌ كه‌ اثر مخدرها را خنثی‌ می‌كند.متادون‌ برای‌ سوء مصرف‌ مواد مخدر. این‌ دارو یك‌ مخدر ضعیف‌تر است‌ كه‌ برای‌ كاهش‌ ‏شدت‌ علایم‌ ترك‌ و محرومیت‌ از دارو مصرف‌ می‌شود. این‌ دارو امكان‌ بازگشت‌ به‌ زندگی‌ را مقدور می‌سازد. ‏
‏   فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری  ‏
محدودیتی‌ لازم‌ نیست‌. به‌ طور منظم‌ ورزش‌ كنید. ‏
‏   رژیم‌ غذایی‌ ‏
یك‌ رژیم‌ غذایی‌ طبیعی‌، كاملاً متعادل‌ و پر پروتئین‌ اتخاذ كنید. در صورت‌ ابتلا به‌ سوء تغذیه‌ ممكن‌ است‌ مكمل‌های‌ ویتامینی‌ لازم‌ ‏باشند. ‏
‏    درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟ ‏
اگر دارو یا داروهایی‌ را مورد سوء مصرف‌ قرار می‌دهید یا به‌ آنها معتاد شده‌اید و كمك‌ می‌خواهید ‏
اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ داشته‌ باشند.‏


تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 43 دقیقه و 21 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات

تعریف :

سردرد های دوره ای از ۴ تا ۷۲ ساعت که همراه با تهوع و استفراق می باشد. بعضی از حملات میگرن با یک اورا یا پیش در آمد شروع می شود؛ که این نوع را میگرن کلاسیک می نامند. در بین فواصل حملات میگرن بیمار هیچ گونه سردرد یا ناراحتی دیگری ندارد . سردردهایی که هر روز ایجاد می شوند میگرن نیستند. نام میگرن از همی کرانیا گرفته شده که به معنی یک طرف سر می باشد.گرچه بعضی از سردردهای میگرنی می توانند همه جای سر را در گیر کنند.

میگرن بیشتر از یک سردرد می باشد و سردرد در میگرن لزوما اصلی ترین مشکل نیست.اکثر افراد در هنگام حملات میگرنی کاملا بیمار شده و نمی توانند کارهای روزمره شان را انجام دهند .بعضی ها در یک اتاق تاریک و ساکت دراز می کشند تا حمله میگرنی پایان یابد.بعضی از بیماران نمی تواند فکر غذا خوردن داشته باشند چون حالشان به هم می خورد . اما بعضی ها با غذا خوردن به حملاتشان پایان می دهند .خواب آلودگی و رخوت یک علامت شایع است.یک سردرد میگرنی معمولا بعد از ۲۴ ساعت بهبود می یابد. با این حال ۲۴ تا ۴۸ ساعت می تواند طول بکشد.

گرچه میگرن تنها ۱۰٪ جامعه را گرفتار می سازد ؛ارزیابی شیوع این بیماری و تعداد موارد جدید مشکل است و زیرا تنها تعداد کمی از افرادی که مبتلا به میگرن هستند به پزشک مراجعه می کنند. بسیاری از مبتلایان به میگرن افراد دوست و فامیل خود را می بینند که مدتها دچار میگرن بوددند و به این نتیجه غلط می رسند که نمی توان به افراد دچار میگرن کمک کرد. بعضی از مبتلایان هم مراجعه به پزشک را کاری بیهوده می دانند.زیرا در بین حملات میگرن هیچ مشکلی ندارند.

جنس افراد:

خانم ها سه برابر آقایان دچار می شوند.تغییرات هورمونی که در خانم ها ایجاد می شود دلیل اشکاری برای این اختلاف است.

سن:

حداقل ۹۰٪ مبتلایان اولین حمله میگرنی خود را قبل از ۴۰ سالگی تجربه کرده اند.معمولا هم بعد از ۵۵ سالگی از شدت حمله کاسته می شود.

هوش:

سالها عقیده وجود داشت که افراد باهوش بیشتر به میگرن دچار می شوند.اما امروزه متوجه شدند که صرف نظر از نژاد و هوش و موقعیت اجتماعی افراد از همه طبقات می توانند دچار شوند.

غذا:

بسیاری از افراد در روزنامه ها مجلات و .. شنیده اند که باید ازخوردن موادی مانند پنیر ؛شکلات و یا فلفل  خود داری کنند.متاسفانه برای اکثر مبتلایان به میگرن تنها نخوردن چند ماده غذایی برای جلوگیری از حملات میگرنی کافی نمی باشد.

بیشترین غذاهایی که باعث شروع حملات میگرنی می شوند شکلات پنیر میوه های ترش و فلفل است . الکل هم به عنوان یک عامل شروع کننده حملات مطرح می باشد. این عدم تحمل به غذا را نباید با  آلرژی یا حساسیت غذایی  اشتباه نمود.

هرکسی که فکر می کند با خوردن غذای خاصی دچار حملات میگرنی می شود ؛ باید به مدت دو ماه از خوردن آن غذا پرهیز کند. و با یادداشت نمودن سردردهایش در این مدت ببیند که آیا با نخوردن آن غذای خاص تغییری در سردردهایش ایجاد شده است یا خیر.

 بعضی مبتلا یان دیده اند که خوردن غذا های مختصری در بین وعده های غذایی از بروز حملات میگرنی جلو گیری میکند. زیرا آنها می دانند که گرسنگی می تواند موجب شروع حملات شود.

بی خوابی شبانه؛ کار بیش از حد ؛ دیر خوابیدن در شب باعث خستگی بیش از حد شده و آغاز گر حملات هستند.

تغییرات هورمونی در خانم ها:

خانم ها ممکن است اولین حمله میگرن را در موقع اولین پریودشان تجربه کنند . بعد از ماه هفتم حاملگی معمولا در میگرن بهبودی ایجاد می شود . اما بعد از اینکه میگرن بدنیا اومد دوباره حملات میگرن عود می کند.

درد سرو گردن . رانندگی طولانی . ورزشهای سخت  . مشکلات دندانها ( بخصوص دندان عقل) و مفاصل فک می تواند باعث تشدید میگرن شود.

در مسافرت های طولانی همیشه یادتان باشد که چیزی برای خوردن داشته باشید.

استرس و فشار عصبی ؛ نگرانی و هیجان ؛صداهای بلند ؛ نور شدید ؛بوهای شدید؛ تغییرات آب و هوا و محیط الوده و پردود اتاق های شلوغ و دم کرده مثل سینما همگی می تواند باعث شروع حملا ت شوند.

چرا بعضی افراد دچار میگرن می شوند و بقیه نمی شوند:

درد یک راه طبیعی است که به شما می گوید که چیزی اشتباه است. و باعث می شود که از وارد آمدن آسیب های بیشتر به بدن پیشگیری کنیم.بنابراین یک حمله میگرنی شاید به عنوان یک نقش محافظتی عمل می نماید و باعث می شود که ما از محیط های آلوده خارج شویم.

علل بروز:  تئوری عروق  -  تئوری نورولوژیک  - نوروترانسمیتر ها ( سروتونین)

انواع میگرن :

۱- میگرن کلاسیک: ۳۵٪. سردرد تهوع استفراغ بدنبال علایم بینایی .نورهای فلاش مانند و سایر علایم..

۲- میگرن شایع: ۶۵٪ . حملات مانند کلاسیک است و با مرحله علایم اولیه شوروع می شود. و بعد از آن مرحله پیش در آمد وجود ندارد.

هر میگرن:

   ۱- مراحل علایم اولیه

۲- پیش درآمد

۳- سردرد

۳- بهبودی

زندگی با میگرن:

بسیاری از افراد این حقیقت را که میگرن دارند را از دیگران مخفی میکنند . که اغلب به این خاطر می ترسند که به عنوان یک فرد بیمار عصبی یا روانی عنوان شوند. که اشتباه است.

ضمنا میگرن یک مشکل فردی است  و آنچیزی که برای درمان میگرن شما مناسب است ممکن است برای درمان میگرن فرد دیگری مناسب نباشد.

یک راه بسیار خوب:

استفاده از نوشتن که  مواقع حملات و علایم وتمام مسایلی که تمام مسایلی که قبل یا در هنگام حمله رخ می دهد را یادداشت کنید. چه خوردید . چه کردید و...

یادداشتی با این نکات داشته باشید:( نجمن پزشکی خانواده انگلستان )

۱- تاریخ  ۲- زمان شروع حمله  ۳- آیا پریود هم بود ؟ ۳- علایم و نشانه ها ی حمله چه بود ؟۴- چگونه حمله شروع شد؟ ۵- چقدر طول کشید؟ ۶- چه درمانی استفاده کردید ؟ ، آیا درمان موثر بود ؟۷- حمله چگونه پایان یافت ؟

اگر حملات میگرن شما بطور منظم در ساعات نزدیک ظهر یا عصر رخ می دهد ؛ احتمالا به علت گرسنگی است.

بنابراین سعی کنید با خوردن وعده های غذایی کوچک ؛ در چند نوبت از بروز آن جلوگیری کنید.همچنین شبها قبل از خواب غذای مختصری بخورید تا صبح با گرسنگی از خواب بیدار نشوید .تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 41 دقیقه و 37 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات

چکیده

 

با توجه به اهمیت کشف داروهای ضد تومور جدید در درمان سرطان با روش های کم هزینه تر و نتایج قابل قبول آماری در این پروژه اثرات سیتوکسیک اسانس و عصاره گیاه آرتمیز یا خراسانیکا به روش دیسک سیب زمینی بررسی شد .

بدین منظور ابتدا آزمایش مقدماتی جهت مشاهده اثر تومورزایی باکتری گرم منفی اگروباکتریوم توم فشنز بر روی دیسک سیب زمینی انجام شد . بدین ترتیب که دیسک هایی از سیب زمینی با قطر و ارتفاع مشخص در شرایط آسپتیک تهیه و بر روی آگار 5/1 % در پلیت گذاشته شد . سپس یک قطره سوسپانسیون میکروبی ( حاوی 108 * 1 میکروب ) به هر دیسک تلقیح و پلیت حاصل در درجه حرارت C 250 به مدت 30 – 20 روز انکوبه شد . پس از این مدت تومورها مشاهده و شمارش شدند . در ادامه جهت بررسی اثر ضد توموری اسانس و عصاره گیاه آرتمیز یا خراسانیکا پس از تهیه دیسک های سیب زمینی و تلقیح سوسپانسیون میکروبی در شرایط استریل ، غلظت های (mg/m 5 ، 5/2 ، 5/0 ، 25/0 ،1/0 05/0 ) تهیه و به دیسک های آماده شده تلقیح شد . در مرحله بعد پلیت های حاوی دیسک های سیب زمینی درانکوباتور C 0 25 قرار داده شده و تومورهای حاصل پس از 30 – 20 روز شمارش و نتایج حاصل از نمونه ها با کنترل مقایسه شد . در نتیجه این مقایسه ، مورد غلظت های عصاره گیاه در تمامی غلظت های کار شده افزایش تعداد تومور نسبت به کنترل مشاهده شد . ( 36 %- 12 % ) اما این افزایش به طور قطعی نشان دهنده خاصیت تومور زایی در گیاه نمی باشد . زیرا به علت خواص دو گانه عصاره های گیاهی گاه در این روش اثر ضد توموری به صورت افزایش در رشد تومور بروز می کند . در مورد غلظت های اسانس در غلظت   1/0 اسانس هیچ توموری ظاهر نشد که علت تخریب نسبی بافت کاهش 60 % در رشد تومور مشاهده شد . اما در دو غلظت  0001/0 و 001/0 اسانس تفاوت قابل ملاحظه ای در تعداد تومور ها نسبت به کنترل به دست نیامد . بنابراین نتیجه شد که اسانس فاقد اثر ضد توموری است .تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 38 دقیقه و 01 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات

چکیده

 

در مطالعات گذشته مشخص شد که تجویز دوزهای مختلفی که از زهر مار افعی به رت های بیهوش شده می تواند سبب کاهش فشار خون گردد . اگرچه کاهش فشار خون همراه با کاهش تعداد ضربانات قلبی رت ها (برادی کاردی) بود ولی اثرات زهر مار افعی بر عروق محیطی مشخص نیست . بنابراین در مطالعه حاضر اثرات زهر مار افعی بر عروق مقاوم (بستر عروقی مزانتر) مورد بررسی قرار گرفته است . رت ها توسط تیونپتال بیهوش شده و سپس بستر عروقی مزانتر جدا و توسط محلول کربس تغذیه گردید .

اضافه نمودن غلظت های مختلفی از زهر مار افعی ( 01/0 ، 1/0 و 1 میلی گرم بر میلی لیتر ) سبب کاهش فشار پرفوزیون پایه در این بافت شد . هنگامی که بسترهای عروقی توسط پتاسیم کلراید با غلظت 80 میلی مولار منقبض گردید ،تمام غلظت های زهر این انقباض را کاهش دادند .

مجاورت بافت ها توسط مهار کننده نیتریک اکساید ( L-Name ) و یا مهار کننده پروستاگلاندین ها (اینترومتاسین ) سبب مهارکامل این اثر زهر شد . نتایج حاضر پیشنهاد می کند که قسمتی از اثرات کاهنده فشار خون زهر مار افعی از طریق کاهش مقاومت عروق می باشد . احتمالاً نیتریک اکساید و پروستوگلاندین ها در این اتساع عروقی نقش دارند .تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 36 دقیقه و 33 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات

چکیده

 

با توجه به اهمیت درمان بیماری روحی – روانی افسردگی و مؤثر بودن داروهای مهارکننده مونوآمین اکسایداز در درمان افسردگی و نیز این که داروهای مهارکننده مونوآمین اکسید از هیدرازیدی پس از هیدرولیز به هیدرازین مر بوطه عمل می کنند ، سعی کردیم با جایگزین کردن 1- بنزیل 2 – الکیل تیوایمیدوازول – 5 – ایل به جای 5- متیل –3- ایزوکسازولیل در مولکول داروی ایزوکربوکسازید ، ترکیبات مهارکننده مونوآمین اکسید از جدید بسازیم . که این جایگزینی احتمالاً روی خصوصیات فارماکوکینتیک و اثر انتخابی روی مونوآمین اکسید از A و B اثر خواهد گذاشت .

بر این اساس با شروع از دی هیدروکسی استون ، پتاسیم تیوسیانات و بنزیل آمین هیدروکلراید (1) 2- مرکاپتو – 1 – بنزیل ایمیدازول – 5 – متانول ، (2) سنتز شد که پس از آلکیلاسیون توسط آلکیل هالیدها به 2- آلکیل تیو – 1 – بنزیل – 5 – متانول ، (3) تبدیل گردید که متعاقباً توسط دی اکسید منگنز به 2 – الکیل تیو – 1 – بنزیل ایمیدازول کربالدهید (4) تبدیل شد و بعد ماده (4) به وسیله اکسید نقره به کربوکسیک اسید (5) اکسید شد . کربوکسیلیک اسید (5) تبدیل به استر (7) شد . استر (7) بعد واکنش با هیدرازین هیدرات تبدیل به یک هیدرازید (8) شد . هیدرازید حاصل (8) با بنزالدهید کندانسه شد و ترکیب (9) بدست آمد و سپس ماده (9) توسط لیتیوم آلومنیوم هیدرید تبدیل به 1- بنزیل – 2 –الکیل تیو – 5 – ایمیدازول کربوکسیلیک اسید – 2 – بنزیل هیدرازید (10) شد . اثرات فارماکولوژیک ترکیبات نهایی ( a-b 10 ) به عنوان مهارکننده مونو آمین اکسید از و حد واسط های هیدرازیدی ( a-b 8 ) به عنوان ضد سل تحت بررسی است .
طبقه بندی:

تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 34 دقیقه و 54 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات

چکیده

 

در مطالعات گذشته مشخص شد که تجویز دوزهای مختلف از مار جعفری به رتهای بیهوش شده می تواند سبب کاهش فشار خون گردد . اگرچه کاهش فشار خون همراه با کاهش تعداد ضربانات قلبی رتها (برادی کاربردی) بود ولی سم بر میزان مقاومت عروق محیطی مشخص نیست . بنابراین در مطالعه حاضر اثرات سم مار جعفری بر عروق مقاوم ( بسته عروقی مزانتر ) مورد بررسی قرار گرفته است . رت ها توسط ضربه ای که بر سرشان وارد می شد کشته شده ، سپس بسته عروقی مزانتر جدا و توسط محلول کربس تغذیه گردید .

اضافه نمودن غلظت های مختلفی از سم مار ( ug/ml 1 ، ug/ml 3 ، ug/ml 10 ) سبب کاهش تونوسیته پایه در این بافت شده است . هنگامی که بسترهای عروقی توسط فنیل افرین منقبض گردیدند ، تمام غلظت های سم این انقباض را کاهش دادند .

مجاورت بافتها توسط مهارکننده نیتریک اکساید ( L-Name ) و یا مهارکننده پروستاگلاندین ها (اینترومتاسین ) سبب مهارکامل این اثر سم شدند . نتایج حاضر پیشنهاد می کنند که قسمتی از اثرات کاهنده فشار خون سم مار جعفری از طریق کاهش مقاومت عروق می باشد .

احتمالاً نیتریک اکساید و پروستاگلاندین ها در این اتساع عروقی نقش دارندتاریخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشتماه سال 1390 | ساعت 14 و 32 دقیقه و 00 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات


  • paper | فال تاروت کبیر بله خیر | فروش رپورتاژ آگهی دائمی
  • buy Reproduction | buy Reportazh
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic