http://www.sibtayn.com/fa/images/stories/icons/22.gifhttp://www.sibtayn.com/fa/images/stories/icons/22.gifhttp://www.sibtayn.com/fa/images/stories/icons/22.gifhttp://www.sibtayn.com/fa/images/stories/icons/22.gifhttp://www.sibtayn.com/fa/images/stories/icons/22.gif

مشکلات دارویی

با عنایت به اینکه بسیاری از مطالب به علت عدم اطلاع کافی از طرف برخی خوانندگان  وبلاگ به عنوان اتهام مطرح گردیده است، همواره به صورت علامت سوالی در ذهن جمع کثیری از مردم بوده است، فرصت پیش آمده را به فال نیک گرفته تا شاید از این طریق بتوانم پاسخی به سوال های به حق مردم شریف و غیرتمند بلوچ داشته باشم.

الف) عنوان مطلب نادرست می باشد: در حال حاضر در شهرستان چابهار حداقل یازده داروخانه به شرح ذیل مشغول فعالیت هستند که طبق ضوابط دانشگاه علوم پزشکی نظارت و به تمامی شهروندان سرویس دهی می نمایند.

1) داروخانه شبانه روزی  شفا: داروخانه ی مذکور طرف قرارداد با تمامی ارگان ها و بیمه ها بوده و به صورت 24 ساعته به تمامی بیماران سرویس دهی می نماید.و از داروخانه های قدیمی این شهرستان به شمار می رود...

2) داروخانه رازی (دکتر پور کدخدائی): قدیمی ترین داروخانه سطح شهر چابهار که پس از چند بار تعطیل شدن با مدیریتی جدید دوباره دایر و در حال ارائه سرویس دهی به بیماران و مردم شریف شهرستان می باشد.

3) داروخانه حکیم: از 5 سال پیش با ساختمان پزشکان خیام شروع به کار نموده است و در حال حاضر به دلیل واقع شدن در ساختمان مذکور شاهد مراجعین بیشتری نسبت به داروخانه رازی می باشد.

4) داروخانه شبانه روزی کریم زاده : واقع در خیابان خیام، رو به روی بنیاد مسکن و شهرسازی..

5) داروخانه درمانگاه سیدالشهدا واقع در خیابان امام خمینی ،نرسیده به مسجد امام حسین (ع)

6)داروخانه مکران جنب بیمارستان سینا ابتدای خیابان خیام

7) داروخانه درمانگاه تامین اجتماعی

8) داروخانه دکتر قاسم لو :واقع در بیمارستان امام علی (ع)

9) داروخانه دکتر رضاییان واقع در گلشهر جنب مجتمع گلبهار

10) داروخانه دکتر صادقی واقع در پاساژ دوستخواه جنب سینما قدیم

11)داروخانه دکتر محقق واقع در خیابان توحید نرسیده به پمپ بنزین شیلات

12)داروخانه سینا خیابان امام خمینی رو به روی کلینیک تخصصی سینا

ب) داروخانه ی شبانه روزی: لازم به یادآوری است که در حال حاضر هیچ گونه مرکز درمانی و یا مطب شبانه روزی در سطح شهر دایر نمی باشد و داروخانه های موجود بجز داروخانه های شبانه روزی، شهر نیز به تبع آن تا مادامی که تمامی بیماران و همشهریان مراجعه کننده به مراکز درمانی و مطب های سطح شهر داروهای خود را تهیه نمایند باز می باشند.( حداکثر تا ساعت21) و پس از آن تنها مرکز درمانی که در شب باز است اورژانس بیمارستان امام علی (ع) می باشد و داروهای مورد نیاز بیماران نیز در داروخانه ی نیمه شبانه روزی دکتر قاسم لو که واقع در خود بیمارستان است موجود،و ارائه می گردد.

باز بودن داروخانه ها در خارج از ساعاتی که مراکز درمانی در شهر مشغول فعالیت هستند تنها باعث اصرار افراد ناآگاه به خوددرمانی می گردد که یکی از بزرگترین مشکلات فرهنگی مردم ایران در خصوص مصرف دارو می باشد.

ج) نحوه ی ارائه ی مشاوره به بیماران: نحوه ی ارائه دارو در داروخانه های سطح شهرستان مشابه تمامی داروخانه های کشور است و اینجانب نیز با نظر برخی خوانندگان (بخش نظرات یا ارتباط با ما) در این خصوص کاملا موافقم که سیستم ارائه دارو در هیچکدام از داروخانه های کشور مناسب نمی باشد. در کشور های پیشرفته همچون آمریکا و کانادا و ... دارو نه به صورت نسخه که به صورت آنلاین (اینترنتی) توسط پزشک در پرونده ی هر بیمار ثبت می گردد و پس از مراجعه ی هر بیمار به داروخانه، دکتر داروساز علاوه بر نسخه ی جدید بیمار از سابقه ی بیماری و مصرف سایر داروهای بیمار نیز مطلع می گردد و قادر است ضمن بررسی تداخلات احتمالی و مشاوره با پزشک بهترین دستورات ممکن را به بیمار به صورت شفاهی و ثبت روی جعبه دارو ارائه نماید. لازم به ذکر است که هزینه ی این عمل برای هر قلم دارو مبلغی در حدود سه تا پنج دلار است (در حدود 18 دلار برای یک نسخه چهار قلمی معادل 35000 تومان.) و به دلیل داشتن سیستم بیمه های پویا در این کشورها تمامی این مبالغ توسط بیمه پرداخت می گردد. اینجانب آرزو می نمایم تا در ایران نیز با پیشرفت خدمات آنلاین و احساس تعهد بیشتر سیستم های بیمه ای ( بسیار ناقص) به سلامت بیماران این امر محقق گردد. یادآوری می گردد که هزینه ی مشاوره برای نسخه ها (گاهی با بیش از ده قلم) حداکثر مبلغ 1350 تومان می باشد که متاسفانه بیمه های کشور از پرداخت همین مبلغ بسیار ناچیز هم شانه خالی می نمایند. امید است وزارت بهداشت با توجه به طرح کارآمدی در خصوص ارائه بهتر دارو به بیماران زمینه های اجرای هرچه بهتر آن را در سراسر کشور فراهم آورد...

د) محاسبه بیمه ای اقلام دارویی:  متاسفانه همانگونه که عنوان گردید سیستم بیمه ی درمانی در ایران بسیار ناکارآمد و ضعیف می باشد و بسیاری از داروهای خارجی و حتی داخلی از تعهدات بیمه خارج است. اینجانب ضمن موافقت با بسیاری از بیماران و خوانندگان در خصوص بودن این نقص در سیستم ارائه دارو، عنوان می دارم که این امر اصلا سلیقه ای نیست و هیچ داروخانه ای نمی تواند به سلیقه ی خود دارویی را بیمه و یا خارج از بیمه محاسبه نماید. تمامی نسخه ها به صورت کامپیوتری ثبت می گردد و قوانین مربوطه به صورت آنلاین در برنامه ی ثبت دارو هر هفته به روز رسانی می شود. امیدوارم روزی شاهد بهتر شدن خدمات این شرکت ها در ایران باشیم..

ه) قیمت داروها: قیمت دارو نیز از مواردی است که فقط توسط مراجع قانونی تعیین می شود و به صورت لحظه ای در سیستم کامپیوتری داروخانه ها در هر هفته به روز رسانی می گردد. این قیمت در سراسر کشور یکسان است. قیمت هر قلم دارو در سال به طور متوسط یک تا سه نوبت افزایش می یابد. از آنجا که برخلاف اجناسی که مثلا در سوپرمارکت ها با تاریخ انقضا حداکثر شش ماهه عرضه می شود تاریخ انقضا داروها بین سه تا پنج سال می باشد. و مثلا یک نمونه قرص با تاریخ انقضا پنج ساله ممکن است پس از دوسال از زمان ساخت توسط شرکت های دولتی پخش دارو به داروخانه ها ارسال گردد، در حالی که قیمت ثبت شده روی جلد دارو مربوط به دو سال پیش می باشد. حال آنکه در این مدت حداقل دوبار این دارو افزایش قیمت داشته است. اینجانب از نگارنده نامه و تمامی همشهریان عزیز که شبهه ای در این خصوص دارند. دعوت می نمایم در خصوص قیمت هر دارویی که سوال دارند مطرح نمایند تا مدارک مربوطه به استحضار و رؤیت ایشان رسانده شود.( تمامی فاکتورهای شرکت های دارویی دارای قیمت خرید و قیمت فروش برای هر دارو می باشند.)

و) فضای داروخانه: همشهریانی که به سایر داروخانه های استان همچون داروخانه های سرباز،ایرانشهر،وزاهدان مراجعه نموده اند گواهی می نمایند که برخی داروخانه های سطح شهرستانها از نظر ظاهری و فضای فیزیکی از بسیاری از این مراکز مناسب تر و بزرگتر می باشند. ولی از آنجا که این جانب نیز همچون همشهریان کمال گرا می باشم. فضای موجود را کافی نمی دانم و از این که در هنگام همه گیری بعضی از بیماری ها در ساعاتی از روز شاهد ازدحام مریض در داروخانه هستم خوشحال نمی باشم.( البته این در حالی است که داروخانه ی شبانه روزی دکتر کریم زاده در اغلب ساعات روز خلوت است و بیماران حاضر به پیمودن راه کوتاه بین دو داروخانه(رازی ،وشبانه روزی دکتر کریم زاده نیستند.) و تنها راه حل این مشکل را ایجاد مرکز درمانی دیگری شامل مطب پزشک و ساختمان پزشکان می دانم.

ز) نظارت بر داروخانه: جهت استحضار همشهریان عزیز چابهار، تمامی داروخانه ها مورد بازرسی سرزده ی بازرسان محترم اداره بازرگانی، واحد نظارت بر داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و معاونت غذا و دارو استان حداقل چند بار در سال مورد ارزیابی قرار می گیرند. علاوه بر این ها بازرسان محترم شبکه ی بهداشت شهرستان نیز هر هفته بدون اطلاع قبلی از این مراکز بازرسی به عمل می آورند. همچنین سایر نهادهای مرتبط نیز دارای بازرسان ویژه ای هستند که سالانه چندین بار از داروخانه های استان بازدید می نمایند. لازم به ذکر است که سختگیری به داروخانه ها بسیار بیشتر از سایر فروشگاه های سطح شهر بوده به گونه ای که تمامی وسایل موجود در داروخانه باید از مراکز دولتی و معتبر تهیه و توزیع دارو و وسایل بهداشتی خریداری و تماما با برچسب های وزارت بهداشت به مشتریان عرضه شود. همچنین تمامی موارد فوق در خصوص قیمت ها، بیمه ها در خاتمه سخنی دارم با همشهریان عزیزی که از من و سایر همکارانم در هر  داروخانه ای چه در شبانه روزی دکتر کریم زاده و چه در بقیه داروخانه ها به دلیل عدم تحویل بعضی از داروهای درخواستی شان بدون نسخه ی پزشک گله مند هستند، به استحضار این عزیزان می رسانم علی رغم سود داروخانه در فروش این دارو ها برخلاف بعضی از همکارانم در سایر داروخانه های استان، اینجانب به قسمی که در خصوص نحوه هر چه بهتر ارائه خدمات داروئی و بهداشتی غذائی خورده ام پایبند بوده و از ارائه‌ی هر دارویی یا موادی که سلامتی این عزیزان را به مخاطره اندازد خودداری می نمایم. امیدوارم این بزرگواران قصور این جانب و همکاران را که از سر دلسوزی برای خود ایشان است بر ما ببخشایند. همچنین امیدوارم این عزیز و سایر دلسوزان شهرستان چابهار نظرات سازنده ی خود را نه به صورت تهمت های تشویش کننده اذهان عموم که به شکل نصیحت و پیشنهاد از هر طریقی به اینجانب ابلاغ نمایند تا انشاالله راه گشایی باشد در ارائه هر چه بهتر سرویس های دارویی وبهداشتی و مواد غذائی به شهروندان فهیم شهرستان چابهار و حومه...برچسب ها: مشکلات داروئی،  

تاریخ : پنجشنبه پنجم شهریورماه سال 1394 | ساعت 08 و 26 دقیقه و 00 ثانیه | نویسنده : یــوحــــنا بلیدئی | نظرات


  • paper | فال تاروت کبیر بله خیر | فروش رپورتاژ آگهی دائمی
  • buy Reproduction | buy Reportazh
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات