پیـش از آشنـایی بـا فیـزیـولوژی خـــواب، ابتدا با چند پدیده و اختلال
خواب آشنا شوید:


1-توهمات قبل از خواب(hypnagogic hallucinations):


تـوهـمـات قـبـل از خواب، احساساتی است كه فرد پیش از به خواب رفتن آن ها را تجربه میكند. توهمات هنگام بیداری(hypnopompic hallucianations) نیز احساساتی است كه فرد پیش از بیدار شدن از خواب آنها را تجربه میكند. مجموعه این احساسات، تجاربی مشابه خواب واضح هستند كه حین به خواب رفتن و بیدار شدن از خواب اتفاق می افتند. این تجارب چنانچه با فلج خواب همراه باشند، میتوانند بسیار وحشت آور باشند.


توهمات خواب:


1-قریب الوقوع بودن لحظه مرگ.


2-احساس حضور یك شخص (معمولا بدخواه و شریر)


3-احساس فشار بر روی بدن(پشت و یا قفسه سینه)


4-توهمات شنیداری(صدای پا و یا صحبت افراد)


5-توهمات دیداری(اشخاص،نورها،سایه ها)


6-ورود به رویای روشن(lucid dream)


7-توهمات پساوایی(لمس شدن و یا گرفتن یك شیء)


8-احساس سقوط.


9-افزایش چشمگیر قوه تخیل.


10-احساس شناور بودن و تجربه خروج از بدن(برون فكنی).


حین تجربه توهمات پیش از خواب و هنگام برخاستن از خواب، فرد ممكن است بیدار بنظر برسد، اما با توجه به امواج مغزی از لحاظ تكنیكی خواب محسوب میگردد. همچنین ممكن است فرد نسبت به محیط و وضعیت خویش كاملا هوشیار باشد.بسیاری از هنرمندان، موسیقی دانان و مهندسین از این وضعیت سود جسته و كمال بهره را میبرند. چراكه در این وضعیت ذهن آزاد بوده و نسبت به خلق ایده های نو و بروز خلاقیت در مطلوب ترین شرایط قرار دارد.40 درصد افراد حداقل یك بار در طول زندگی خود این پدیده را تجربه كرده اند. این وضعیت ممكن است به اشتباه به پدیده های فراطبیعی نسبت داده شود. نظیر: ادراك فراحسی، تله پاتی، ارواح، پیشگویی، ربوده شدن توسط موجودات فرازمینی.


تكانهای قبل از خواب(hypnic jerks/hypnogogic jerks/myocolonic jerks):


تكانهای (انقباضات) عضلانی غیر ارادی ای هستند كه حین گذر ازمرحله بیداری به مرحله خواب، بطور ناگهانی و قوی روی میدهند. این تكانهای به همراه احساس شوك الكتریكی، احساس سقوط، احساس یك نور خیره كننده كه از داخل سر و چشمها سرچشمه میگیرد، احساس سروصدایی كه بنظر از داخل سر می آید و توهمات دیداری روی میدهند. این تكانها معمولا شبی یك یا دو مرتبه تجربه گردیده و ممكن است باعث حركت بدن (معمولا دست و یا پاها) در رختخواب گردند. این تكانها كاملا طبیعی بوده و تقریبا در همه افراد تجربه میگردد (70 درصد افراد)، بویژه زمانی كه فرد خسته و یا دچار محرومیت از خواب باشد. تواتر و شدت آنها پس از مصرف زیاد كافئین و سایر محرك ها، فعالیت بدنی شدید پیش از خواب و استرسهای هیجانی، افزایش می یابد.


علل ایجاد تكانهای قبل از خواب:


1- یك بخش طبیعی پروسه خواب است (گذر از بیداری به خواب)، كه در آن سرعت تنفس و دمای بدن كاهش می یابند.


2-احساس آرمیدگی(relaxation) پیش از خواب در مغز به اشتباه به شكل سقوط و واژگون شدن تفسیر میگردد. از اینرو بدن با ایجاد یك رفلكس (عكس العمل غیر ارادی) حفاظتی بدن را تكان میدهد تا به شكل راست و استوار باقی بماند.


هنگامی كه دفعات تكرار این تكانها از حد طبیعی فراتر روند، اختلال حركت ریودیك اندامها روی میدهد.


اختلال حركت پریودیك اندامها(periodic limb movement disorder)(PLMD):


یك اختلال خواب است كه تكانهای قبل خواب بیشتر از معمول تجربه میگردند. این تكانهای اغلب در دستها و پاها بروز میكنند. تكانها ممكن است هر 5 تا 90 ثانیه یكبار تكرار شوند. این اختلال در هر سنی ممكن است بروز یابد اما در 5 درصد افراد 30 تا 50 سال و در 50 درصد افراد بالای 65 سال مشاهده میشود. علت آن بی خوابی و خواب آلودگی در طی روز است. این اختلال با نشانگان پاهای بی قرار مرتبط است، بطوری كه 80 درصد افراد مبتلا به نشانگان پای بی قرار آن را تجربه میكنند.


نشانگان پاهای بی قرار(RESTLESS LEG SYNDROME)(RLS):


عبارت است از احساس نیاز غیر قابل كنترل به حركت دادن دستها و پاها بمنظور متوقف كردن احساسات مرموز، دردناك وناراحت كننده در بدن. این احساسات اغلب در پاها و در ناحیه ساق پا احساس میگردد. این احساسات معمولا به شكل سوزن سوزن شدن، خارش، احساس خزیدن یك موریانه درون پا و احساس كشش در پا توصیف میگردن. حركت اندام درگیر مثل پاها باعث تعدیل احساس ناخوشایند و تسكین موقت آن میگردد. این احساسات با بی تحركی (نشستن و دراز كشیدن) و آرمیدگی افزایش و با فعالیت و حركت عضو درگیر كاهش می یابند. همچنین این احساسات ناخوشایند هنگام غروب و شب هنگام تشدید میشوند. نشانگان پای بی قرار میتواند به بی خوابی بیانجامد.


علل ایجاد پاهای بی قرار:


ناشناخته-وراثت-فقر آهن-فقر فولات-مصرف برخی داروها (ضد افسردگی ها، ضد تهوع ها، آنتی هیستامین ها، ضد روانپریشی ها، ضد تشنج ها)، مصرف الكل و كافئین، حاملگی-واریس-دیابت-مشكلات غدد تیروئید-نوروپاتی محیطی (آسیب به اعصاب پاها و دست ها)، پاركینسون، بیماریهای خود ایمنی، بیماری سلیاك، روماتیسم-افزایش اوره خون-آسیب به نخاع-همچنین اضطراب و افسردگی در بروز آن دخیل میباشند.


درمان نشانگان پاهای بی قرار:


حذف الكل و مواد حاوی كافئین-ورزش كردن (پیاده روی، یوگا و انجام حركات كششی)-سیگار نكشیدن-حذف شكر، قند، تری گلیسیریدها، گلوتن-رعایت بهداشت خواب-مصرف مكملهای B12، منیزیوم، فولات، آهن، ویتامین E و كلسیم-ماساژ ساق پا-قرار گرفتن در وان آب داغ و یا سرد-قرار دادن بالش بین زانوها حین خواب-پوشیدن جورابهای ساق بلند تنگ-مشغول كردن ذهن به موضوعات دیگر.


حمله خواب(narcolepsy):


یك اختلال نورولوژیك است كه با خواب آلودگی شدید در طی روز،حمله های خواب و اختلال در مرحله حركات سریع چشمها(REM) همراه است، حتی چنانچه فرد از خواب شبانه كافی برخوردار باشد. حملات خواب ناگهانی و غیر قابل مقاومت هستند. حملات خواب ممكن است چندین بار در طی روز روی دهند.


علایم حمله خواب:


1-بی خوابی شبانه.


2-كاتاپلكسی(CATAPLEXY): اپیزودهای ناگهانی از دست رفتن عملكرد عضلات كه میتواند یك ضعف مختصر در عضلات (سستی گردن یا زانوها، افتادگی عضلات صورت و ناتوانی در صحبت كردن) و یا سقوط كامل فرد باشد. حملات معمولا در پی واكنشهای هیجانی ناگهانی نظیر خنده، خشم، تعجب، ترس، نشاط و ارگاسم روی میدهند، كه میتواند چند ثانیه تا چند دقیقه طول بكشند. فرد در این مدت هوشیار است و حس شنوایی اش طبیعی است،اما دچار تاری دید گردیده و گفتارش نامفهوم میشود.


3-فلج خواب. (به مقاله فلج خواب رجوع كنید)


4-توهمات قبل از خواب دیداری و شنیداری.


5-رفتارهای خودكار: فرد به عملكرد خود (صحبت كردن، جابجا كردن اشیاء و غیره) حین اپیزود حمله خواب ادامه میدهد. اما پس از بیداری آنها را به خاطر نمی آورد.


6-حركات سریع چشمها حین حمله خواب.


علت ایجاد ناركولپسی:


مراحل خواب بطور طبیعی طی نمیشوند و در آن فرد بطور مستقیم وارد مرحله حركات سریع چشمها(REM) میشود. افراد سالم پس از 90 دقیقه وارد مرحله (REM) میشوند. بنابراین:


1-خواب شبانه عمیق نبوده و برای جبران كم خوابی فرد بایستی در طی روز نیز بخوابد.


2-ممكن است فرد در هر وضعیتی به خواب رود (آشپزی، حین كار و یا رانندگی)


3-پس از حمله خواب فرد ناگهان از خواب می پرد.


4-ممكن است حتی پس از چند ثانیه خوابیدن رویا ببیند و معمولا قادر به یادآوری آنها است.


علت ایجاد ناركولپسی پیش زمینه های ژنتیكی و شروع كننده های محیطی نظیر ویروسها میباشند.از هر 2000 نفر یكی به حمله خواب مبتلا است. ناركولپسی یك اختلال مادام العمر است كه بایستی با مصرف دارو و تغییر سبك زندگی كنترل گردد.


وحشت شبانه(NIGHT TERROR/PAVOR NOCTRNUS):


یك ناهنجاری خواب است كه با وحشت شدید و ناتوانی موقت در بازیافتن هوشیاری كامل، همراه است. فرد بطور ناگهانی از مرحله چهارم خواب بیدار میشود، كه با نفس نفس زدن، ناله كردن، جیغ زدن و فریاد كشیدن همراه است. معمولا در این وضعیت بیدار كردن كامل فرد غیر ممكن است و فرد مبتلا بطور طبیعی بدون اینكه از خواب بیدار شود، مجدداً می خوابد. وحشت شبانه با كابوس (NIGHTMARE) متفاوت است:


1-در وحشت شبانه فرد وقتی برمی خیزد هوشیار نیست و چنانچه وی را وادار به بیدار شدن كنید ممكن است وحشت شبانه تا 20 دقیقه نیز ادامه یابد.


2-وحشت شبانه در درجات عمیق خواب غیر (REM) روی میدهند و فرد معمولا آنها را به خاطر نمی آورد. اما كابوسها در مرحله (REM) روی داده و معمولا قابل یادآوری هستند.


3-كابوسها یك رویای هولناك هستند اما وحشت شبانه رویا نیست. بلكه ترس است كه احساس میشود، كه توام با تنش هراس است، بدون تصویر دیداری و شنیداری مشخص. فقدان رویا باعث میگردد تا فردی كه از وحشت شبانه بیدار گردیده احساس حیرانی و گم گشتگی بسیار شدیدی را تجربه كند، كه میتواند با یك فراموشی مـــوقت (2 تا 3 دقیقه ای) همراه باشد كه در آن ممكن است فرد حتی اسم، موقعیت مكانی و سن خود را نیز از یاد ببرد.


یك خصیصه عمومی وحشت های شبانه تجربه حس قوی خطر است. افرادی كه از وحشت شبانه رنج میبرند همواره از یك موجود محسوس و یا غیر محسوس خبر میدهند كه قصد صدمه زدن به آنها را دارد. وحشت خواب ممكن است در هر سنی بروز یابد اما كودكان 2 تا 12 سال بیشتر مستعد آن میباشند.


علل ایجاد وحشت شبانه:


1-علت آن زمینه ژنتیكی است اما شروع كننده های آن میتوانند استرس هیجانی روز قبل، تب بالا، محرومیت از خواب، زندگی پر استرس و مصرف برخی داروهای تاثیر گذار بروی سیستم عصبی مركزی، باشد.


سایر علایم وحشت شبانه:


افزایش سرعت تنفس و تپش قلب، تعریق، جیغ و یا فریاد كشیدن.


كودك جیغ میكشد، بیدار بنظر میرسد اما گیج و منگ است و به محركات پاسخ نمیدهد. كودك از حضور والدین آگاه نیست و معمولا صحبت نمیكند. هر اپیزود وحشت خواب معمولاً 1تا 2 دقیقه طول میكشد اما ممكن است تا 30 دقیقه هم ادامه یابد. برای درمان معمولا نیاز به دخالت پزشك نیست مگر آنكه كودك بیش از یك بار در هفته آن را تجربه میكند.


علل ایجاد كابوس: خستگی، محرومیت از خواب، الگوی خواب نامنظم، تب بالا، ضربه های روحی، استرس، اضطراب، و در كودكان به عنوان یك مكانیسم در كنار آمدن با تغییر و تحولات زندگی (آغاز سن مدرسه رفتن، نقل مكان كردن، متاركه والدین)


خوابگردی(SLEEPWALKING/SOMNAMBULISM):


یك اختلال خواب است كه فرد مبتلا هنگام خواب دست به فعالیتهایی میزند كه مربوط به حالت بیداری است. 18 درصد جمعیت جهان مستعد خوابگردی میباشند. خوابگردی در مرحله 3 یا چهارم خواب عمیق غیر (REM) روی میدهد.


فعالیتهایی كه فرد مبتلا به خوابگردی حین خواب ممكن است انجام دهد:


به حمام رفتن، تعویض لباسها، رانندگی، غذا خوردن، راه رفتن، دویدن، سوت زدن، گشودن و یا شكستن در و پنجره ها، نظافت منزل، ارتكاب به قتل.


برخلاف تصور عموم، فرد در این حالت با چشمان باز به فعالیت می پردازد، بنابراین میتواند مسیر خود را تشخیص دهد، نه با چشمان بسته و دستهای كشیده. در این وضعیت میتوان با فرد خوابگرد صحبت كرد اما معمولا پاسخهای وی كند و نامفهوم است. معمولاً بیدار كردن فرد در حالت خوابگردی موجب پرخاشگری وی میشود. از آنجایی كه فعالیت های فرد خوابگرد خارج از كنترل ذهن هوشیار میباشد، در مواردی كه خطر وی و یا دیگران را حین خوابگردی تهدید میكند، بایستی حتماً وی را از خواب بیدار كنید. عمده ترین پی آمد خوابگردی احتمال صدمه زدن فرد خوابگرد به خود و سایرین است كه بایستی با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از آنها جلوگیری بعمل آورد.


علت ایجاد خوابگردی:


در خوابگردی فرد ناگهان از خواب عمیق بر می خیزد. خستگی، استرس، بی خوابی، اختلالات ذهنی و پاسخ به مصرف برخی داروها و الكل شروع كننده های آن میباشند.


سكس در خواب(SLEEP SEX/SEXSOMNIA):حالتی از خوابگردی است كه فرد حین خواب رابطه جنسی برقرار میكند.


صحبت كردن در خواب(SLEEP TALKING/SOMNILOQUY):به بلند صحبت كردن حین خواب اطلاق میگردد، كه مضمون آن معمولا برای شنوندگان نامفهوم است.50 درصد كودكان و 5 درصد بزرگسالان به آن مبتلا هستند.


غذا خوردن در خواب(NOCTURNAL/SLEEP EATING): یك اختلال خواب و تغذیه است كه فرد در حالت خوابگردی مقادیر زیادی غذا میخورد. غذا خوردن در خواب میتواند به چاقی و یا حتی خفه شدن فرد بیانجامد.


اختلال رفتار حركات سریع چشمها(RBD):


عبارت است از گسیختگی مراحل خواب و فقدان فلج(ATONIA) حین خواب (REM). در مرحله حركات سریع چشم، عضلات بدن فلج میشود تا فرد رویاهای خود را بروز ندهد. این فقدان بازدارندگی عضلانی باعث میشود فرد رویاهای خود را بطور ناخودآگاه برون ریزی كند. این اختلال میتواند به جراحات، كوفتگی ها، شكستگی و سایر آسیب های جدی در فرد و اطرافیان وی منجر گردد.


خواب زدگی(HYPERSOMNIA):


خواب آلودگی شدید در طی روز است. معمولاً فرد زیاد میخوابد و در بیدار شدن مشكل دارد. برغم خواب طولانی مدت شبانه باز در طی روز چندین بار چرت میزند، اما تاثیری در كاهش خواب آلودگی وی ندارد.


سایر علایم خواب زدگی:


اضطراب، زودرنجی، بی حالی، بی قراری، كندی تفكر، تكلم آهسته و كند، بی اشتهایی، توهم، اشكال در حافظه، گیجی و سردرد.


علل ایجاد آن:


سایر اختلالات خواب (ناركولپسی، پاهای بی قرار و توقف تنفس حین خواب)، اشكال در عملكرد سیستم اعصاب خودمختار، سوء مصرف الكل و سایر داروها، تومور مغزی، آسیب به سر و سیستم اعصاب مركزی، نشانه محرومیت از برخی داروها، ژنتیك، ناشناخته، افسردگی.


  • paper | فال تاروت کبیر بله خیر | فروش رپورتاژ آگهی دائمی
  • buy Reproduction | buy Reportazh
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات