تبلیغات
پزشکی ،اطلاعات داروئی بلوچستان
پزشکی ،اطلاعات داروئی بلوچستان
«و اوست کسی که مرا غذا می‌دهد و سیراب می‌نماید،‌ و هنگامی که بیمار شوم مرا شفا می‌دهد». (شعرا: 79 و 80) 
قالب وبلاگ
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
تنظیم کننده خواب پاسخ جنسی حل المسائل جنسی!!! ویاگرا مدیر خوب داروهای گیاهی نسخه پیچ شکاک اهمیت بهداشت در اسلام داروخانه اعزام به مشهد وازودیلاتور داروهای کم خونی مشکلات داروئی ﺍﻋﺘﻤﺎﺩﺳﺎﺯﯼ پزشک و تجارت چرا جریان خون این همه مهم است؟ بهداشت در اسلام مدیر متمایز ناتوانی جنسی نسخه پیچی گیاهی ﻭﺳﻮﺍﺱ ﻓﮑﺮﯼ حقوق بیمار اعزام به بیمارستان گیاهان داروئی سخنی با خوانندگان عزیز مدیریت داروخانه توسط افراد فاقد صلاحیت پزشکی در دایره تجارت نگهداری دارو در منزل ماه مبارک رمضان زندانی کردن پزشکان نادان ﺁﺳﯿﺐﻫﺎﯼ ﺭﻭﺣﯽ نا آگاهی در مورد مسائل جنسی فحاشی در قسمت نظرات قرص آهن بهداشت فردی مشاوره درست/غلط به بیمار تنها برای دل خودم می نویسم اخلاق پزشکی در اسلام نظارت داروساز دنیای اقتصاد سرآغاز عامل بروز ناتوانی جنسی در مردان اهمیت بهداشت چند نکته جهت نگهداری دارو در منزل مسائل جنسی اعزام به خدمت بررسی داروهای کم خونی سینوزیت اختلال عملکرد جنسی
پیوندهای روزانه

قبل از مصرف هر دارویی در صورتی كه هریك از موارد زیر را داشتید با پزشك خود مشورت كنید:

1.  سابقه آلرژی یا علائم  غیر طبیعی بعد از مصرف داروها ، غذاها و ...
2.  داشتن رژیم غذایی كم نمك ، بدون قند و یا هر رژیم غذایی دیگر
3.  بارداری .بعضی از داروها منجر به بروز اختلالاتی در جنین و نوزاد می شوند.استفاده  از هر دارویی در دوران بارداری باید تحت نظر پزشك باشد.
4.  دوران شیردهی .بعضی از داروها می توانند از طریق شیر وارد بدن كودك شوند و باعث عوارض ناخواسته ای شوند.
5.  در صورتی كه دارو یا داروهای دیگری هم مصرف می كنید
6.  در صورتی كه  مبتلا به بیماری زمینه ای دیگری هستید
7.  در صورتی كه طرز مصرف و میزان دارو را فراموش كرده اید

Image

نگهداری از دارو

نگهداری مناسب از داروها امر مهمی است . راهكارهای نگهداری صحیح از داروها عبارتند از :

1. دور از دسترس كودكان باشند
2. داروها را در بسته بندی مخصوص خودشان نگه دارید
3. از نور و حرارت مستقیم دور باشند
4. كپسولها و قرصها را در مكانهای مرطوب مانند حمام و كنار سینك دستشویی نگهداری نكنید
5. از فریز كردن شربتها خودداری كنید
6. داروها را در یخچال نگذارید مگر در موارد استثنا
7. داروی خود را مدت طولانی در اتومبیل نگذارید
8. از نگهداری داروهای تاریخ مصرف گذشته در خانه خودداری كنید

مصرف صحیح دارو

دارو را طبق دستور ، در زمان تعیین شده و به همان مدت زمانی كه پزشكتان توصیه كرده است مصرف كنید. اگر از داروهای بدون نسخه استفاده می كنید طبق دستور مصرفی كه در بروشور دارو نوشته شده از آن استفاده كنید . در غیر اینصورت با پزشك خود مشورت كنید.
به جز داروهایی كه توسط دكتر داروساز باهم مخلوط می شوند واصطلاحاً داروهای تركیبی نامیده می شوند شما نباید هیچ دارویی را با هم مخلوط كنید.
برای جلوگیری از اشتباه هیچ وقت در تاریكی دارو مصرف نكنید همیشه برچسب دارو را قبل از مصرف بخوانید بخصوص تاریخ مصرف و مقدار تجویز شده


توصیه هایی در مورد داروهای خوراكی

1. بطور كلی بهتر است داروهای خوراكی با بك لیوان پر آب مصرف شوند.اما با پزشك خود مشورت كنید بعضی از داروها باید با غذا مصرف شوند در حالیكه بعضی دیگر با شكم خالی
2. وقتی كه از داروهای طولانی اثر مثل قرص نیتروگلیسیرین ریتارد استفاده می كنید باید كل قرص را یكجا مصرف كنید و از نصف كردن یا جویدن آن خودداری كنید.
3. وقتی كه از شربتها استفاده می كنید میزان و سایز قاشق مصرفی را  از دكتر داروساز بپرسید.
4. داروهای خوراكی ممكن است دوزاژ متنوع و متفاوتی داشته باشند .بهتر است از دوز مصرفی تجویز شده توسط پزشكتان تبعیت كنید.مثلاً قرص پروپرانولول انواع 10 و 40 میلی گرمی دارد.


توصیه هایی در مورد داروهای استنشاقی

1. فبل از مصرف حتماً مقدار تجویز شده و بروشور دارو را بخوانید اگر نتوانستید میزان مصرف دارو را متوجه شوید با پزشك خود تماس بگیرید
2. چون داروهای استنشاقی روشهای مصرف متنوعی ممكن است داشته باشند حتماً روش مصرف آنها را كنترل كنید

 
توصیه هایی در مورد قطره های چشمی


1. برای جلوگیری از عفونت از تماس نوك قطره با سطوح دیگر حتی پلكها جلوگیری كنید و همیشه درب آنرا محكم ببندید
2. قطره ممكن است كاملاً پر نباشد .این برای كنترل بهتر هنگام ریختن قطره در چشم است
3. روش مصرف : ابتدا  دستها را بشویید.سر خود را عقب ببرید و با انگشت نشانه پلك تحتانی را پایین بكشید قطره را زیر پلك تحتانی بچكانید و آرام چشم را ببندید.پلك نزنید.1 تا 2 دقیقه چشم را باز نكنید
4. اگر داروی موردنظر برای درمان آب سیاه یا التهاب چشم است علاوه بر اقدامات بالا باید انگشت میانی خود را هم روی گوشه داخلی چشم به مدت 1 تا 2 دقیقه فشار دهید تا دارو جذب بدن نشده و عوارض ایجاد نكند.


توصیه هایی در مورد پمادهای چشمی

1. برای جلوگیری از عفونت از تماس نوك پماد با سطوح دیگر حتی پلكها جلوگیری كنید و همیشه درب آنرا محكم ببندید
2. روش مصرف : ابتدا دستها را بشویید. پلك تحتانی را به سمت بیرون بكشید و یك نوار باریك از پماد را زیر پلك قرار دهید.حدود یك سانتی متر پماد معمولاً كافی است .چشمها را آرام بسته  و 1 تا 2 دقیقه باز نكنید.
3. بعد از استعمال پماد چشمی یرای پاك كردن كامل دارو دستها را بشویید.


توصیه هایی در مورد قطره های بینی


1. روش مصرف : ابتدا به آرامی فین كنید.سر خود را در حالت نشسته یا ایستاده عقب ببرید قطره را داخل بینی بریزید و سر را چند دقیقه كوتاه عقب نگه دارید تا دارو به میزان كافی در بینی پخش شود.
2. نوك قطره را با آب داغ شسته و با پارچه تمیز خشك كنید.برای جلوگیری از عفونت از هر قطره فقط یك نفر باید استفاده كند.


توصیه هایی در مورد اسپری های بینی

1. روش مصرف : ابتدا به آرامی فین كنید. درحالی كه سر خودرا بالا گرفته اید دارو را به داخل بینی اسپری كنید و به دنبال آن از راه بینی  نفس عمیق بكشید.
2. نوك اسپری را بعد از مصرف با آب داغ بشویید مراقب باشید آب وارد اسپری نشود و بعد آنرا با پارچه تمیز خشك كنید. .برای جلوگیری از عفونت از هر اسپری فقط یك نفر باید استفاده كند.


توصیه هایی در مورد قطره های گوشی


1. برای جلوگیری از عفونت از تماس قطره با سطوح دیگر خودداری كنید.
2. قطره ممكن است كاملاً پر نباشد .این برای كنترل بهتر هنگام مصرف است.
3. روش مصرف :  به پهلو بخوابید طوری كه گوش مورد نظر بالا قرار بگیرد.در بزرگسالان لاله گوش به آرامی به بالا و عقب و در بچه ها به پایین وعقب كشیده شده و دارو به داخل كانال گوش چكانده می شود.به مدت 5 دقیقه در همان حالت بمانیدتا دارو كاملاً در مجرای گوش پخش شود.(در بچه ها و كسانی كه نمی توانند زیاد در این وضعیت بمانند 1 تا 2 دقیقه صبر كنید )
4. قطره را بعد از مصرف نشویید . نوك قطره را با پارچه تمیز پاك كنید و درب آنرا محكم ببندید.


توصیه هایی در مورد شیاف ها

1. روش استعمال : ابتدا دستها را بشویید.پوشش شیاف را برداشته و آنرا با آب مرطوب كنید.به پهلو بخوابید.شیاف را با فشار انگشت وارد مقعد كنید.اگر شیاف خیلی نرم است نیم ساعت قبل از مصرف آن را در یخچال بگذارید یا اینكه قبل از باز كردن لفاف روی آن آب سرد بریزید.
2. بعد از استعمال دستها را بشویید


توصیه هایی در مورد كرم ها و پماد های مقعدی

1. ناحیه را تمیز بشویید و خشك كنید.مقدار كمی از دارو را به محل بمالید.
2. بعد از استعمال دستها را با آب و صابون بشویید.
 

توصیه هایی در مورد داروهای واژینال

1. روش مصرف :ابتدا دستها را بشویید.از اپلیكاتور مخصوص استفاده كنید.اگر باردار هستید قبل از استفاده از اپلیكاتور با پزشك خود مشورت كنید.
2. بعد از استعمال دستها و اپلیكاتور را با آب گرم وصابون بشویید.


هشدارهایی در مورد مصرف داروها

1. هیچوقت داروی خود را به دیگری ندهید.دارو برای بیماری و وضعیت بالینی شخص شما تجویز شده است و ممكن است برای دیگری مضر و خطرناك باشد.
2. بسیاری از داروها نباید با دیگر داروها یا نوشیدنی های الكلی مصرف شوند. در این مورد با پزشك خود مشورت كنید
3. قبل از انجام هر نوع عمل جراحی حتی اعمال دندانپزشكی یا درمانهای اورژانسی پزشك خود را از داروهایی كه مصرف می كنید آگاه سازید
4. اگر فكر می كنید دارویی را بیش از حد مجاز مصرف كرده اید یا اینكه كودكتان از داروی شما خورده است حتماً به یك مركز مسمومیت ها مراجعه نمایید.


عوارض جانبی داروها

هر دارویی همراه با اثرات قابل انتظار درمانی ممكن است منجر به عوارض جانبی هم بشود.بعضی از این عوارض احتیاج به توجه ویژه دارند و بعضی دیگر نه.برای شما مهم این است كه عوارض داروی مصرفی خود را بدانید و اگر علائم آن ظاهر شد چه كاری انجام دهید.در این مورد باید با پزشك خود مشورت كنید.

 

اطلاعات تكمیلی

برای شما مفید است كه هم نام ژنریك و هم نام تجاری داروی مصرفی خود را بدانید.

گاهی اوقات تا زمانی كه دكتر داروساز با پزشكتان مشورت نكند داروی همیشگی شما را تجدید نمی كند .لذا برای اینكه مدتی بدون دارو نباشید همیشه قبل از تمام شدن دارو در این مورد اقدام كنید.اینكار در مورد داروهایی كه باید هر روز مصرف كنید مثل داروهای قلبی یا داروهای دیابت ضروری است.

 

توصیه هایی در مورد مصرف دارو هنگام مسافرت

1. بهتر است دارو پیش خودتان باشد نه داخل چمدان

2. مقدار كافی از دارو را برای تمام مدت سفر همراه داشته باشید.بهتر است یك كپی از نسخه پزشكتان را با خود ببرید.

***درصورتی كه به اطلاعات بیشتری در مورد مصرف داروها نیاز دارید، می توانید كلیه سؤالهای خود را  از طریق ایمیل ((boleydei@gmail.com))برام مطرح نمائید...***

ظرف مدت سه روز تا یك هفته جوابتان رادریافت خواهید كرد

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آموزش‌های پزشکی باید خیرخواهانه و کاربردی باشد و از فخرفروشی و اظهار معلومات کردن به دور باشد. قرآن افرادی را که در چرخاندن زبانشان به نحوی که یافته‌های خود را به جای کلام خدا به ناآگاهان بنمایند، مذمت می‌کند.(آل عمران: 87)
این وبلاگ را عموما به شمامردمان عزیز استان سیستان وبلوچستان خصوصا قشر جوان شهرستان سرباز(پارود)تقدیم میکنم و امیدوارم که شما عزیزان با نظرات و پیشنهادات سازنده خودتون مارا در هرچه بهتر و به روز نمودن مطالب وبلاگ یاری نمائید...

و در پایان بنده حقیر را از دعای خیرتان بی بهره نفرمائید.


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


سنی دانلود

پ بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران