استامینوفن خطری برای کبد کودکان ندارد

 با این که از مهم ترین عوارض مصرف استامینوفن بروز بیماری های کبدی است ولی مطالعات جدید نشان می دهد که خطر بروز ناراحتی های کبدی در کودکان پس از مصرف هر روزه و تجویزی این دارو حدود ۰۱/۰ درصد است.

 

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، به نقل از WebMD ، مصرف بالاتر از حد تجویز استامینوفن در کودکان و بزرگسالان باعث بروز مسمویت ناشی از مصرف این دارو می شود.

محققان مرکز داروی دنور در مطالعات خود روی ۳۲۴۱۴ کودکان تازه متولد شده تا افراد بالغ و نحوه تأثیر استامینوفن روی کبد آن ها دریافتند که هیچ یک از کودکانی که طبق تجویز پزشک اقدام به مصرف این دارو کرده بودند علائمی از بیماری های کبدی را نشان ندادند.

پزشکان معمولاً استامینوفن را در موارد تسکین دردهای پس از عمل و یا عفونت ها تجویز می کنند.

محققان با انجام ۶۲ تحقیق بالینی روی کودکانی که طبق تجویز پزشک از این دارو استفاده کرده بودند و از روزی ۴ گرم در طول ۲۴ ساعت که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است، تجاوز نکردند، دریافتند که تنها ۱۰ نفر از این کودکان دچار عوارض کبدی شدند.

استفاده از داروهای دیابت در کاهش گسترش سرطان ریه

تحقیقات جدید نشان می دهد که استفاده از داروهای دیابت مانند “متفورمین” خطر پیشرفت و گسترش سرطان ریه را کاهش داده و شانس زنده ماندن افراد مبتلا به را بالا می برد.

به نقل از WebMD ، محققان ونکوور کانادا در بررسی های خود دریافتند که بیمارانی که از یکی از انواع داروهای دیابت استفاده می کنند کم تر احتمال گسترش و متاستاز سلول های سرطان ریه در آن ها رخ خواهد داد.

پیش از این محققان با انجام آزمایش هایی روی نمونه های حیوانی خطر کاهش متاستاز سرطان ریه را با استفاده از “متفورمین” که نوعی داروی دیابت است، در آن ها نشان دادند.

محققان در بررسی های جدید خود و مطالعه روی انسان ها، بیش از ۶۰۰ فرد مبتلا به دیابت و سرطان ریه را مطالعه کرده و مقابل افرادی قرار دادند که تنها دچار دیابت بودند.

محققان تأثیر استفاده از “متفورمین” را در بیماران مبتلا به سرطان ریه پیش از تشخیص آن مورد بررسی قرار دادند.

نتایج به دست آمده نشان داد افرادی که از این داروها استفاده کردند کم تر دچار سرطان ریه و خطر گسترش سلول های سرطانی آن شدند و نیز این افراد شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند به طوری که مبتلایانی که از متفورمین استفاده کرده ۲۵ درصد و مبتلایانی که از این دارو استفاده نکرده بودند ۴۸ درصد دچار متستاز سرطان ریه شدند.
iscanews

آسپیرین خطر ابتلا به سرطان روده را کم می کند

تحقیقی جدید در بریتانیا نشان داده است که مصرف روزانه آسپیرین با دز پایین خطر ابتلا به سرطان روده را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد.

 

محققان دانشگاه آکسفورد ضمن مطالعه پرونده پزشکی چهارده هزار بیمار کشف کرده اند که مصرف آسپیرین همچنین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان روده را حدود سی درصد کم کرده است.

مصرف آسپیرین مدتهاست که به طور گسترده به مردم کمک کرده است از سکته مغزی و عارضه های قلبی اجتناب کنند هر چند که بسیاری از افراد میانسال به دلیل عوازض جانبی مصرف آسپیرین، این دارو را مصرف نمی کنند.

اما محققان دانشگاه آکسفورد در گزارش خود، که روی سایت اینترنتی نشریه علمی لانست منتشر شده است، می گویند یافته های جدید نشان می دهد که مصرف آسپیرین توسط افراد سالمی که در دهه پنجاه زندگی خود هستند، بیش از آن که ضرر داشته باشد، مفید است.

در تحقیقات قبلی نشان داده شده بود که مصرف دز بالایی از آسپیرین، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد اما داراین عوارض جانبی از جمله خونریزی داخلی است.

محققان دانشگاه آکسفورد با مطالعه پرونده پزشکی چهار گروه تحت مطالعه که در بیست سال گذشته جمع آوری شده است، مصرف آسپیرین با دز پایین را در میان آنها بررسی کرده و متوجه شدند که در میان این گروه ها آمار ابتلا به سرطان ۲۴ درصد و مرگ و میر ۳۵ درصد کمتر بوده است.

دز آسپیرینی که به عنوان درمان تجویز می شود اغلب پایین تر از دزی است که افراد برای رفع سردرد مصرف می کنند.

با این که مصرف دایم آسپیرین ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، محققان می گویند هنوز هم ارزش دارد که مصرف شود چون عوارض جانبی دز پایین آسپیرین نسبتا جزئی است مانند ایجاد کبودی های پراکنده در بدن یا خونریزی کم از بینی.

سازمان خیریه “شکست سرطان روده”، از یافته های جدید استقبال کرده اما گفته است که مردم باید قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنند.

عرضه داروهای سنتی تنها در مراکز مجاز،قانونی است

عرضه داروهای سنتی تنها در مراکز مجاز
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه داروهای سنتی فقط در داروخانه های طب سنتی و مراکز مجازی که زیر نظر وزارت بهداشت هستند عرضه خواهد شد، گفت: عرضه داروهای سنتی در مکان هایی غیر از این مراکز غیرقانونی است.

 

دکتر محمد رضا شمس اردکانی افزود:سه داروخانه طب سنتی در درمانگاه های خیابان خارک، فردانش و بیمارستان امام خمینی تهران راه اندازی شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:هم اکنون این داروخانه ها با توانی بالا در حال خدمت رسانی هستند و چهارمین داروخانه سنتی نیز به زودی در بیمارستان سینا راه اندازی خواهد شد.

دکتر محمد رضا شمس اردکانی با اشاره به اینکه علم داروسازی سنتی،علمی بومی و مرتبط با فرهنگ اسلامی ایرانی است،افزود: با توجه به غنای علم داروسازی سنتی در تاریخ کشورمان،در عرصه داروسازی سنتی شاهد رشد و موفقیت های بیشتری خواهیم بود.

وی ، یکی از ملزومات مهم داروسازی سنتی را داشتن مرجع معتبر دانست و گفت : با همکاری وزارت بهداشت ، حوزه معاونت غذا و دارو و دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، در حال تدوین دارونامه داروهای سنتی هستیم و بخش اول این دارونامه تا پایان سال جاری آماده خواهد شد.

کشف داروی جدید مشابه ماری جوآنا

محققان امریکایی و ایتالیایی داروی جدیدی را یافتند که به ماده ای به نام “آناندامید” در بدن که همانند ماری جوآنا عمل می کند، کمک می کند که دردهای ناشی از آسیب های وارده به بدن را تسکین دهد.

به نقل از Science Daily ، به گفته محققان، ترکیبات کشف شده با نام URB۹۳۷ دارای ترکیباتی است که همانند داروهای مسکن %  • paper | فال تاروت کبیر بله خیر | فروش رپورتاژ آگهی دائمی
  • buy Reproduction | buy Reportazh
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic