حقایقی از لامپ های كم مصرف - محاسن - خطرات

 اطلاعات کاربر:
 
 نویسنده مطلب:  یوسف بلیدئی
 محل کاربر:چابهار
تمام مطالب کاربر: تمام مطالب توسط یوسف
 
 
         
 
 
 

لامپ های مهتابی فشرده در كنار محاسن متعدد می توانند خطرناك هم باشند حقایقی از لا مپ های كم مصرف   امروزه كاربرد لامپ های فلوئورسنت در منازل و فروشگاه ها مورد اقبال فراوانی قرار گرفته واستفاده از آن در اشكال مختلف مرسوم شده است. در مقایسه با لامپ های رشته ای، دلیل عمده مصرف لامپ های مهتابی علاوه بر داشتن ویژگی نور سفید و تولید گرمای به مراتب كمتر، انرژی كمتری است كه مصرف می كنند؛ در واقع امروزه مصرف كنندگان به مقوله مصرف انرژی و بهای آن بیشتر اهمیت می دهند و هزینه های انرژی جایگاه ویژه ای در فهرست هزینه های مصرف كنندگان یافته است.

استفاده از لامپ های مهتابی بخصوص نسل جدیدشان كه به لامپ های مهتابی فشرده معروفند، نزدیك به دو سوم كاهش در مصرف انرژی روشنایی را به همراه دارد و این مساله ای است كه بخصوص خانوارها از آن چشمپوشی نمی كنند. با همه این اوصاف، لامپ های فلوئورسنت بی خطر هم نیستند. البته این موضوع با توجه به محاسن آن كمتر مورد توجه قرار گرفته است. جالب اینجاست كه خطرزایی یا عیب لامپ های مهتابی به واسطه یكی از مزیت هایش است كه به ساختار آن مربوط می شود!

حباب لامپ های فلوئورسنت فشرده یا همان مهتابی های كم مصرف خودمان حاوی مقادیر اندكی جیوه است. در نتیجه نمی توانیم بدون خطر بالقوه از تماس با آنها چشمپوشی كنیم.لامپ ها همواره می شكنند اما چرا  شكستن یك لامپ فشرده در برخی كشورهای پیشرفته در خانه باعث می شود اداره حفاظت محیط زیست صاحبخانه را به یك مامور رفع آلودگی ارجاع كند؟ جواب در نوع لامپ شكسته شده مهتابی  و محتویات حباب قرار دارد. لامپ های مهتابی فشرده همانند لامپ های مهتابی لوله ای شكل اولیه، حاوی مقادیر كمی جیوه در حدود 5 میلی گرم هستند و جیوه برای قابلیت ساطع كردن و تشعشع نور در یك لامپ مهتابی ضروری است. هر چند جیوه به سیماب و رنگ نقره ای معروف است ولی تاثیرش در لامپ های مهتابی در بروز نور سفید است. این فلز سنگین كه در دمای متعارف به حالت مایع است، بسیار لغزنده بوده و در اثر ریختن به شكل گوی های بسیار ریز پخش شده و به سختی جمع آوری می شود و علاوه بر این، به واسطه داشتن بخارات سمی از موادی به شمار می رود كه حتی در محیط های آزمایشگاهی با احتیاط به كار برده می شود. سمیت بالای جیوه یكی از دغدغه های سلامت عمومی و محیط زیست به شمار می رود و بویژه برای مغز جنین و كودكان مضر است. به همین دلیل مقامات رسمی استفاده از آن را در كاربردهایی نظیر دماسنج ها گرفته تا خودرو و كلیدهای ترموستات مختصر یا مردود كرده اند (مثلا یك كلید ترموستات كه هنوز در بسیاری منازل معمول است، حاوی 3 هزار میلی گرم جیوه معادل 600 لامپ مهتابی است.)
مشكل با شكستن لامپ شروع می شود. جیوه به صورت بخار رها شده و می تواند استنشاق شود یا به صورت پودر ریز داخل فرش و سایر منسوجات جای بگیرد. در ژورنال سالانه پزشكی آمریكا در سال 1990 به یك مورد سمیت جیوه ای ناشی از لامپ های مهتابی استناد شده كه طی مقاله مزبور كودك 23 ماهه ای پس از شكستن یك كارتن محتوی لامپ های مهتابی در محوطه بازی دچار كاهش وزن و جوش پوست و  خارش شدید شد.

وقتی لامپ مهتابی می شكند

اما اگر یكی از همین لامپ های مهتابی فشرده در منزل یا اتاق كارمان بشكند، چه اقدامی می توانیم بكنیم؟
كارشناسان مدیریت و حداقل رسانی زائدات پرخطر سازمان حفاظت محیط زیست توصیه می كنند: اول پنجره ها را باز كنید و بعد از منزل خارج شوید. تهویه سریع اتاق در اكثر مواقع چاره ساز است. همه افراد و حیوانات خانگی را از اتاق به مدت 15 دقیقه بیرون كنید و بگذارید هوای اتاق خارج شود. اگر در منزل از سیستم گرمایش مركزی یا سیستم مركب گرمایش و تهویه مطبوع استفاده می كنید و نمی خواهید این بخارات سمی مكیده شوند، حتما آن را خاموش كنید.

بعد از خارج شدن هوای اتاق، تكه های بزرگ تر حباب لامپ را كه روی سطوح سخت ریخته را به وسیله تكه ای مقوا برداشته و برای برداشتن تكه هایی كه روی فرش ها و سطوح نرم افتاده اند از دستكش استفاده كنید تا از تماس مستقیم اجتناب شود. برای جمع كردن خرده های باقی مانده هم از نوار چسب استفاده كنید؛ سپس روی سطوح سخت را با دستمال یا حوله ای مرطوب پاك كنید. حال كلیه مواد و دستمال ها را در كیسه ای پلاستیكی مطمئن و بدون درز یا ظرف شیشه ای با سرپوش فلزی جای دهید. البته ظروف شیشه ای در این باره خیلی بهتر جواب می دهد چون مشخص شده كه كیسه های پلاستیكی عملا نمی توانند بخارات جیوه را در خود نگه دارند و در صورت استفاده حتما باید خارج از خانه گذاشته شوند. در ضمن باید از به كاربردن جاروبرقی یا جاروی دستی اجتناب كنید، زیرا موجب پخش شدن جیوه به سایر قسمت های خانه می شوند.

بازیافت به شیوه ای متفاوت

لامپ های مهتابی سالم نیز از بابت جابه جایی و كنار گذاشتن می توانند مایه دردسر شوند. در بسیاری مناطق انداختن لامپ های مهتابی به داخل زباله دان های عادی شهری غیرقانونی است،

چراكه نزدیك ترین امكانات بازیافت یا جمع آوری ممكن است مایل ها دورتر باشد. البته با وجود رواج برنامه های بازیافت، شماری از بطری ها و ظروف از محل های دفن زباله سر درآورده اند و ممكن است موجب ارائه نرخ های نسبتا پایینی برای بازیافت شوند.

در سال 2004 موسسه بازیافت كنندگان جیوه و روشنایی نرخی 2 درصدی را برای بازیافت لامپ های جیوه ای مسكونی برآورد كرد. در این میان بسیاری از تاسیسات مربوط به زائدات و زباله های شهرداری و برخی فروشندگان دریافت لامپ های مهتابی را تقبل می كنند. آژانس حفظ محیط زیست و پلیس زمین راهنماهای آنلاینی از محل های جمع آوری را برقرار كرده و پشتیبانی می كنند. در میان خرده فروشان عمده نیز برخی شركت ها پیشنهاد می كنند لامپ های مهتابی را در فروشگاه هایشان به طور رایگان پس می گیرند.

با وجود گسترش فراگیر لامپ های مهتابی فشرده، متخصصان برق و روشنایی راهكارهای جدیدی را برای جایگزینی با آنها جستجو می كنند. یك روشنایی جایگزین عاری از جیوه ممكن است دیودهای نوری (LED) باشند كه بسرعت هم در حال پیشرفت و توسعه است. این دیود های نیمه هادی كه در اثر اعمال جریان نور منتشر می كنند، شاید امیدبخش ترین گزینه جایگزین فاقد جیوه به شمار روند؛ اما اگر بخواهیم از نظر اقتصادی سبك و سنگین كنیم، فعلا از بابت كارایی، رنگ و هزینه جایگاه مناسبی ندارند. با وجود حكمفرمایی درازمدت لامپ های مهتابی به نظر نمی رسد كه كار یا تولید جیوه بتدریج متوقف شود. اتم ها و ملكول های فراوانی تحقیق و بررسی شده اند ولی هیچ چیزی همانند جیوه عملی و كارآمد پیدا نشده است.

اخطار جیوه: لامپ های فلوئورسنت (مهتابی) فشرده حاوی مقادیر بسیار كمی جیوه هستند و به هنگام شكستن باید مراقبت و توجه لازم اعمال شود.

حقایقی از لامپ های كم مصرف - محاسن - خطرات  • paper | فال تاروت کبیر بله خیر | فروش رپورتاژ آگهی دائمی
  • buy Reproduction | buy Reportazh
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات